REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry, twierdzą przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

Rumień u pracowników pracujących na słońcu

Okazuje się, że najczęściej spotykanym objawem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne jest rumień. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy (CIOP) zmiany skóry wywołane zbyt długim intensywnym i długotrwałym opalaniem się (przebywaniem na słońcu np. w związku z pracą) są nie tylko bolesne, ale mogą prowadzić w dłuższym okresie do powstania poważniejszych schorzeń, takich jak: rak skóry, infekcje wywołane przez gromadzenie się bakterii w pękających bąblach pooparzeniowych. Wielokrotne narażenie skóry na promieniowanie nadfioletowe o dużym natężeniu może także być przyczyną złuszczania się naskórka, powstania przebarwień na skórze  (pojawiają się piegi, znamiona, plamy) oraz powstawania zmian przednowotworowych i nowotworowych.

REKLAMA

Autopromocja

Pracuję w cieniu czy jestem narażony na promieniowanie słoneczne?

Wielu zastanawia się dlaczego nawet przebywając i pracując w cieniu można być narażonym na promieniowanie słoneczne? Jak podaje CIOP niestety nie jest łatwo uciec przed słońcem. Promienie słoneczne ulegają odbiciu:

  • od śniegu i lodu - 85%,
  • od powierzchni wody - 20%,
  • od piasku, betonu, chmur kłębiastych - 15-20%,
  • od trawy - 10%.

Promieniowanie słoneczne przyczyną bardzo poważnych zmian chorobowych oczu

Absorpcja promieniowania powoduje stany zapalne spojówki i rogówki, a w przypadku ekspozycji oka na promieniowanie laserowe może dodatkowo wystąpić uszkodzenie rogówki. Stany zapalne spojówki i rogówki objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem spojówek, wzmożonym łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem obcego ciała w oku, spazmem powiek, upośledzeniem widzenia.

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry

Najnowsze badania przedstawione przez WHO i MOP pokazują, że narażenie na ultrafioletowe promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów związanych z pracą na całym świecie.

Ważne
Nieczerniakowy rak skóry

Nieczerniakowe raki skóry to jedne z najczęściej występujących nowotworów na świecie. To określenie odnosi się do grupy nowotworów, które rozwijają się w górnych warstwach skóry. Prawie jeden na trzy zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry jest spowodowany pracą pod słońcem, zgodnie ze wspólnymi szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Environment International i stwierdzono, że osoby pracujące na zewnątrz są w dużym stopniu i w coraz większym stopniu obciążone nieczerniakowym rakiem skóry. W związku z tym wezwano do podjęcia działań w celu zapobieżenia temu zagrożeniu w miejscu pracy i spowodowanej przez nie utracie życia pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Według szacunków 6,15 miliarda osób w wieku produkcyjnym (20-19 lat lub więcej) było narażonych na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy na zewnątrz, co odpowiada 28 proc. wszystkich osób w wieku produkcyjnym.
  • Tylko w 2019 roku prawie 19 000 osób w 183 krajach zmarło z powodu nieczerniakowego raka skóry z powodu pracy na świeżym powietrzu na słońcu. Większość (65 proc.) stanowili mężczyźni.
  • W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

"Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy jest podstawowym prawem w pracy (…). Śmierci spowodowanej niezabezpieczoną ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy można w dużej mierze zapobiec za pomocą opłacalnych środków. Pilne jest, aby rządy, pracodawcy i pracownicy oraz ich przedstawiciele współpracowali w ramach jasno określonych praw, obowiązków i obowiązków w celu zmniejszenia ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na promieniowanie UV. Każdego roku może to uratować tysiące istnień ludzkich" - powiedział Gilbert F. Houngbo, dyrektor generalny MOP.

Jak uniknąć narażenia na utratę życia i zdrowia w środowisku pracy z powodu promieniowania?

Rak skóry rozwija się po latach, a nawet dekadach narażenia, pracownicy muszą być chronieni przed promieniowaniem słonecznym ultrafioletowym w miejscu pracy od najmłodszych lat pracy. Rządy i pracodawcy powinni:

  • zapewnić edukację i szkolenia oraz podnosić świadomość pracowników na temat związku między narażeniem na słońce w miejscu pracy a rakiem skóry 
  • ustanowić, wdrożyć i egzekwować zasady i przepisy, które chronią pracowników zewnętrznych przed rakiem skóry wywołanym przez słońce poprzez zapewnienie cienia;
  • przesunąć godzin pracy z południa słonecznego;
  • wyposażyć pracowników w kremy przeciwsłoneczne i odzież ochrony osobistej (taką jak kapelusz z szerokim rondem, koszule z długimi rękawami i długie spodnie);
  • WHO, MOP, Światowa Organizacja Meteorologiczna i Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska opracowały Globalna aplikacja SunSmart UV, który umożliwia pracownikom pracującym na zewnątrz oszacowanie ich narażenia na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe. 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025: minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. jeszcze na starych zasadach. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2026 r.?

Najniższa krajowa 2025: minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w 2025 r. jeszcze na starych zasadach. Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2026 r.? Jak zmieni się sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Resort pracy: będzie aktualizacja minimalnego wynagrodzenia za pracę [jest projekt ustawy]. Co z 4666 zł na 2025 r.? Czas na zmianę przepisów jest do 15 listopada 2024 r.!

Co dopiero rząd ogłosił wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej na 2025 r. a tu takie wieści. Resort pracy przygotował projekt z dnia 22 sierpnia 2024 r. ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dojdzie m.in. do aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przedstawiamy 12 najważniejszych zasad i pojęć zw. ze zmianami. Co ważne Polska ma czas do dnia 15 listopada 2024 r. na wdrożenie unijnych przepisów.

Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry!

Sektorowe rady ds. kompetencji to miejsca współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. Analizują sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotowują rekomendacje, w których wskazują, jakich kwalifikacji brakuje w poszczególnych sektorach. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznaje dofinansowanie na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji. Obecnie PARP prowadzi konkurs na wybór podmiotów, którym powierzy organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). Konkurs potrwa do 25 lutego 2025 roku. 

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Co się dzieje z projektem nowelizacji?

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana dotyczy m.in. podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Co po urlopie rodzicielskim? Zamiast urlopu wychowawczego można obniżyć czas pracy. Niewiele osób o tym wie

Niewiele osób zna wszystkie swoje prawa związane z rodzicielstwem. Czy wiesz, ze osoba uprawniona do urlopu wychowawczego może zamiast korzystać z tego urlopu, który jest całkowicie bezpłatny, obniżyć wymiar czasu pracy nawet o połowę?

Maksymalnie 3 umowy na czas określony przez maksymalnie 33 miesiące. Są od tego wyjątki, ale pracodawcy muszą pamiętać o terminie 5 dni na zgłoszenie

Co oznacza umowa o pracę na czas określony? Jak długo można być na umowie na czas określony? Jak się kończy umowa na czas określony? Ile wynosi umowa o pracę na czas określony? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości czytelników.

Dodatkowe 3 dni [przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia] i 2 dni [przy 2-tygodniowym i 1-miesięcznym]

Kiedy przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Czy urlop na szukanie pracy jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu na szukanie pracy? Komu przysługują dwa dni na poszukiwanie pracy? Kiedy należą się 3 dni na poszukiwanie pracy?

MRPiPS: Dodatek 1000 zł brutto także za okres choroby. Jako zasiłek chorobowy

Około 200 000 osób zatrudnionych przy świadczeniu usług związanych z pomocą społeczną aż do 2027 r. otrzymuje dodatek 1000 zł brutto. Powstały wątpliwości, czy dodatek można wypłacać za okres choroby. Odpowiedź MRPiPS jest prosta NIE. Ale jeszcze prostsze jest rozwiązanie tego problemu.

REKLAMA

1000 zł dodatku motywacyjnego. Jak go naliczać? MRPiPS odpowiada

Resort pracy wyjaśnia zasady prawidłowego naliczania dodatku motywacyjnego dla pracowników pomocy społecznej z rządowego programu dofinansowania. Komu przysługuje 1000 zł dodatku motywacyjnego? Jak go prawidłowo ustalać?

Tłumienie uczuć w pracy już nie świadczy o sile. Wrażliwy człowiek ma przewagę konkurencyjną

Nie osoba, która nigdy nie pokazuje swoich emocji w pracy, a osoba wrażliwa zyskuje na znaczeniu w biznesie. Wrażliwość to cecha coraz bardziej ceniona. Może stać się fundamentem odporności psychicznej. Ukrywanie i tłumienie uczuć już nie świadczy o sile.

REKLAMA