REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry, twierdzą przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

Rumień u pracowników pracujących na słońcu

Okazuje się, że najczęściej spotykanym objawem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne jest rumień. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy (CIOP) zmiany skóry wywołane zbyt długim intensywnym i długotrwałym opalaniem się (przebywaniem na słońcu np. w związku z pracą) są nie tylko bolesne, ale mogą prowadzić w dłuższym okresie do powstania poważniejszych schorzeń, takich jak: rak skóry, infekcje wywołane przez gromadzenie się bakterii w pękających bąblach pooparzeniowych. Wielokrotne narażenie skóry na promieniowanie nadfioletowe o dużym natężeniu może także być przyczyną złuszczania się naskórka, powstania przebarwień na skórze  (pojawiają się piegi, znamiona, plamy) oraz powstawania zmian przednowotworowych i nowotworowych.

Autopromocja

Pracuję w cieniu czy jestem narażony na promieniowanie słoneczne?

Wielu zastanawia się dlaczego nawet przebywając i pracując w cieniu można być narażonym na promieniowanie słoneczne? Jak podaje CIOP niestety nie jest łatwo uciec przed słońcem. Promienie słoneczne ulegają odbiciu:

  • od śniegu i lodu - 85%,
  • od powierzchni wody - 20%,
  • od piasku, betonu, chmur kłębiastych - 15-20%,
  • od trawy - 10%.

Promieniowanie słoneczne przyczyną bardzo poważnych zmian chorobowych oczu

Absorpcja promieniowania powoduje stany zapalne spojówki i rogówki, a w przypadku ekspozycji oka na promieniowanie laserowe może dodatkowo wystąpić uszkodzenie rogówki. Stany zapalne spojówki i rogówki objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem spojówek, wzmożonym łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem obcego ciała w oku, spazmem powiek, upośledzeniem widzenia.

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry

Najnowsze badania przedstawione przez WHO i MOP pokazują, że narażenie na ultrafioletowe promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów związanych z pracą na całym świecie.

Ważne
Nieczerniakowy rak skóry

Nieczerniakowe raki skóry to jedne z najczęściej występujących nowotworów na świecie. To określenie odnosi się do grupy nowotworów, które rozwijają się w górnych warstwach skóry. Prawie jeden na trzy zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry jest spowodowany pracą pod słońcem, zgodnie ze wspólnymi szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Environment International i stwierdzono, że osoby pracujące na zewnątrz są w dużym stopniu i w coraz większym stopniu obciążone nieczerniakowym rakiem skóry. W związku z tym wezwano do podjęcia działań w celu zapobieżenia temu zagrożeniu w miejscu pracy i spowodowanej przez nie utracie życia pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Według szacunków 6,15 miliarda osób w wieku produkcyjnym (20-19 lat lub więcej) było narażonych na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy na zewnątrz, co odpowiada 28 proc. wszystkich osób w wieku produkcyjnym.
  • Tylko w 2019 roku prawie 19 000 osób w 183 krajach zmarło z powodu nieczerniakowego raka skóry z powodu pracy na świeżym powietrzu na słońcu. Większość (65 proc.) stanowili mężczyźni.
  • W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

"Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy jest podstawowym prawem w pracy (…). Śmierci spowodowanej niezabezpieczoną ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy można w dużej mierze zapobiec za pomocą opłacalnych środków. Pilne jest, aby rządy, pracodawcy i pracownicy oraz ich przedstawiciele współpracowali w ramach jasno określonych praw, obowiązków i obowiązków w celu zmniejszenia ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na promieniowanie UV. Każdego roku może to uratować tysiące istnień ludzkich" - powiedział Gilbert F. Houngbo, dyrektor generalny MOP.

Jak uniknąć narażenia na utratę życia i zdrowia w środowisku pracy z powodu promieniowania?

Rak skóry rozwija się po latach, a nawet dekadach narażenia, pracownicy muszą być chronieni przed promieniowaniem słonecznym ultrafioletowym w miejscu pracy od najmłodszych lat pracy. Rządy i pracodawcy powinni:

  • zapewnić edukację i szkolenia oraz podnosić świadomość pracowników na temat związku między narażeniem na słońce w miejscu pracy a rakiem skóry 
  • ustanowić, wdrożyć i egzekwować zasady i przepisy, które chronią pracowników zewnętrznych przed rakiem skóry wywołanym przez słońce poprzez zapewnienie cienia;
  • przesunąć godzin pracy z południa słonecznego;
  • wyposażyć pracowników w kremy przeciwsłoneczne i odzież ochrony osobistej (taką jak kapelusz z szerokim rondem, koszule z długimi rękawami i długie spodnie);
  • WHO, MOP, Światowa Organizacja Meteorologiczna i Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska opracowały Globalna aplikacja SunSmart UV, który umożliwia pracownikom pracującym na zewnątrz oszacowanie ich narażenia na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe. 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA