REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry, twierdzą przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

Rumień u pracowników pracujących na słońcu

Okazuje się, że najczęściej spotykanym objawem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne jest rumień. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy (CIOP) zmiany skóry wywołane zbyt długim intensywnym i długotrwałym opalaniem się (przebywaniem na słońcu np. w związku z pracą) są nie tylko bolesne, ale mogą prowadzić w dłuższym okresie do powstania poważniejszych schorzeń, takich jak: rak skóry, infekcje wywołane przez gromadzenie się bakterii w pękających bąblach pooparzeniowych. Wielokrotne narażenie skóry na promieniowanie nadfioletowe o dużym natężeniu może także być przyczyną złuszczania się naskórka, powstania przebarwień na skórze  (pojawiają się piegi, znamiona, plamy) oraz powstawania zmian przednowotworowych i nowotworowych.

REKLAMA

Pracuję w cieniu czy jestem narażony na promieniowanie słoneczne?

Wielu zastanawia się dlaczego nawet przebywając i pracując w cieniu można być narażonym na promieniowanie słoneczne? Jak podaje CIOP niestety nie jest łatwo uciec przed słońcem. Promienie słoneczne ulegają odbiciu:

  • od śniegu i lodu - 85%,
  • od powierzchni wody - 20%,
  • od piasku, betonu, chmur kłębiastych - 15-20%,
  • od trawy - 10%.

Promieniowanie słoneczne przyczyną bardzo poważnych zmian chorobowych oczu

Absorpcja promieniowania powoduje stany zapalne spojówki i rogówki, a w przypadku ekspozycji oka na promieniowanie laserowe może dodatkowo wystąpić uszkodzenie rogówki. Stany zapalne spojówki i rogówki objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem spojówek, wzmożonym łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem obcego ciała w oku, spazmem powiek, upośledzeniem widzenia.

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry

Najnowsze badania przedstawione przez WHO i MOP pokazują, że narażenie na ultrafioletowe promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów związanych z pracą na całym świecie.

Ważne
Nieczerniakowy rak skóry

Nieczerniakowe raki skóry to jedne z najczęściej występujących nowotworów na świecie. To określenie odnosi się do grupy nowotworów, które rozwijają się w górnych warstwach skóry. Prawie jeden na trzy zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry jest spowodowany pracą pod słońcem, zgodnie ze wspólnymi szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Environment International i stwierdzono, że osoby pracujące na zewnątrz są w dużym stopniu i w coraz większym stopniu obciążone nieczerniakowym rakiem skóry. W związku z tym wezwano do podjęcia działań w celu zapobieżenia temu zagrożeniu w miejscu pracy i spowodowanej przez nie utracie życia pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Według szacunków 6,15 miliarda osób w wieku produkcyjnym (20-19 lat lub więcej) było narażonych na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy na zewnątrz, co odpowiada 28 proc. wszystkich osób w wieku produkcyjnym.
  • Tylko w 2019 roku prawie 19 000 osób w 183 krajach zmarło z powodu nieczerniakowego raka skóry z powodu pracy na świeżym powietrzu na słońcu. Większość (65 proc.) stanowili mężczyźni.
  • W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

"Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy jest podstawowym prawem w pracy (…). Śmierci spowodowanej niezabezpieczoną ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy można w dużej mierze zapobiec za pomocą opłacalnych środków. Pilne jest, aby rządy, pracodawcy i pracownicy oraz ich przedstawiciele współpracowali w ramach jasno określonych praw, obowiązków i obowiązków w celu zmniejszenia ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na promieniowanie UV. Każdego roku może to uratować tysiące istnień ludzkich" - powiedział Gilbert F. Houngbo, dyrektor generalny MOP.

Jak uniknąć narażenia na utratę życia i zdrowia w środowisku pracy z powodu promieniowania?

Rak skóry rozwija się po latach, a nawet dekadach narażenia, pracownicy muszą być chronieni przed promieniowaniem słonecznym ultrafioletowym w miejscu pracy od najmłodszych lat pracy. Rządy i pracodawcy powinni:

  • zapewnić edukację i szkolenia oraz podnosić świadomość pracowników na temat związku między narażeniem na słońce w miejscu pracy a rakiem skóry 
  • ustanowić, wdrożyć i egzekwować zasady i przepisy, które chronią pracowników zewnętrznych przed rakiem skóry wywołanym przez słońce poprzez zapewnienie cienia;
  • przesunąć godzin pracy z południa słonecznego;
  • wyposażyć pracowników w kremy przeciwsłoneczne i odzież ochrony osobistej (taką jak kapelusz z szerokim rondem, koszule z długimi rękawami i długie spodnie);
  • WHO, MOP, Światowa Organizacja Meteorologiczna i Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska opracowały Globalna aplikacja SunSmart UV, który umożliwia pracownikom pracującym na zewnątrz oszacowanie ich narażenia na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe. 
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

REKLAMA

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądlądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszytskich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

REKLAMA