REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry, twierdzą przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

Rumień u pracowników pracujących na słońcu

Okazuje się, że najczęściej spotykanym objawem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne jest rumień. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy (CIOP) zmiany skóry wywołane zbyt długim intensywnym i długotrwałym opalaniem się (przebywaniem na słońcu np. w związku z pracą) są nie tylko bolesne, ale mogą prowadzić w dłuższym okresie do powstania poważniejszych schorzeń, takich jak: rak skóry, infekcje wywołane przez gromadzenie się bakterii w pękających bąblach pooparzeniowych. Wielokrotne narażenie skóry na promieniowanie nadfioletowe o dużym natężeniu może także być przyczyną złuszczania się naskórka, powstania przebarwień na skórze  (pojawiają się piegi, znamiona, plamy) oraz powstawania zmian przednowotworowych i nowotworowych.

REKLAMA

Autopromocja

Pracuję w cieniu czy jestem narażony na promieniowanie słoneczne?

Wielu zastanawia się dlaczego nawet przebywając i pracując w cieniu można być narażonym na promieniowanie słoneczne? Jak podaje CIOP niestety nie jest łatwo uciec przed słońcem. Promienie słoneczne ulegają odbiciu:

  • od śniegu i lodu - 85%,
  • od powierzchni wody - 20%,
  • od piasku, betonu, chmur kłębiastych - 15-20%,
  • od trawy - 10%.

Promieniowanie słoneczne przyczyną bardzo poważnych zmian chorobowych oczu

Absorpcja promieniowania powoduje stany zapalne spojówki i rogówki, a w przypadku ekspozycji oka na promieniowanie laserowe może dodatkowo wystąpić uszkodzenie rogówki. Stany zapalne spojówki i rogówki objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem spojówek, wzmożonym łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem obcego ciała w oku, spazmem powiek, upośledzeniem widzenia.

Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry

Najnowsze badania przedstawione przez WHO i MOP pokazują, że narażenie na ultrafioletowe promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów związanych z pracą na całym świecie.

Ważne
Nieczerniakowy rak skóry

Nieczerniakowe raki skóry to jedne z najczęściej występujących nowotworów na świecie. To określenie odnosi się do grupy nowotworów, które rozwijają się w górnych warstwach skóry. Prawie jeden na trzy zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry jest spowodowany pracą pod słońcem, zgodnie ze wspólnymi szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Environment International i stwierdzono, że osoby pracujące na zewnątrz są w dużym stopniu i w coraz większym stopniu obciążone nieczerniakowym rakiem skóry. W związku z tym wezwano do podjęcia działań w celu zapobieżenia temu zagrożeniu w miejscu pracy i spowodowanej przez nie utracie życia pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Według szacunków 6,15 miliarda osób w wieku produkcyjnym (20-19 lat lub więcej) było narażonych na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy na zewnątrz, co odpowiada 28 proc. wszystkich osób w wieku produkcyjnym.
  • Tylko w 2019 roku prawie 19 000 osób w 183 krajach zmarło z powodu nieczerniakowego raka skóry z powodu pracy na świeżym powietrzu na słońcu. Większość (65 proc.) stanowili mężczyźni.
  • W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.

"Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy jest podstawowym prawem w pracy (…). Śmierci spowodowanej niezabezpieczoną ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy można w dużej mierze zapobiec za pomocą opłacalnych środków. Pilne jest, aby rządy, pracodawcy i pracownicy oraz ich przedstawiciele współpracowali w ramach jasno określonych praw, obowiązków i obowiązków w celu zmniejszenia ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na promieniowanie UV. Każdego roku może to uratować tysiące istnień ludzkich" - powiedział Gilbert F. Houngbo, dyrektor generalny MOP.

Jak uniknąć narażenia na utratę życia i zdrowia w środowisku pracy z powodu promieniowania?

Rak skóry rozwija się po latach, a nawet dekadach narażenia, pracownicy muszą być chronieni przed promieniowaniem słonecznym ultrafioletowym w miejscu pracy od najmłodszych lat pracy. Rządy i pracodawcy powinni:

  • zapewnić edukację i szkolenia oraz podnosić świadomość pracowników na temat związku między narażeniem na słońce w miejscu pracy a rakiem skóry 
  • ustanowić, wdrożyć i egzekwować zasady i przepisy, które chronią pracowników zewnętrznych przed rakiem skóry wywołanym przez słońce poprzez zapewnienie cienia;
  • przesunąć godzin pracy z południa słonecznego;
  • wyposażyć pracowników w kremy przeciwsłoneczne i odzież ochrony osobistej (taką jak kapelusz z szerokim rondem, koszule z długimi rękawami i długie spodnie);
  • WHO, MOP, Światowa Organizacja Meteorologiczna i Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska opracowały Globalna aplikacja SunSmart UV, który umożliwia pracownikom pracującym na zewnątrz oszacowanie ich narażenia na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe. 
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

REKLAMA

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Webinar: Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców?” poprowadzą partnerki w kancelarii GKR Legal: Renata Bugiel i Justyna Burska. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i efektywnie przeprowadzić w firmie wdrożenie przepisów Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.

REKLAMA