1 na 3 zgony z powodu raka skóry, praca pod słońcem - zagrożeniem dla życia
REKLAMA
REKLAMA
- Rumień u pracowników pracujących na słońcu
- Pracuję w cieniu czy jestem narażony na promieniowanie słoneczne?
- Promieniowanie słoneczne przyczyną bardzo poważnych zmian chorobowych oczu
- Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry
- Jak uniknąć narażenia na utratę życia i zdrowia w środowisku pracy z powodu promieniowania?
Rumień u pracowników pracujących na słońcu
Okazuje się, że najczęściej spotykanym objawem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne jest rumień. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy (CIOP) zmiany skóry wywołane zbyt długim intensywnym i długotrwałym opalaniem się (przebywaniem na słońcu np. w związku z pracą) są nie tylko bolesne, ale mogą prowadzić w dłuższym okresie do powstania poważniejszych schorzeń, takich jak: rak skóry, infekcje wywołane przez gromadzenie się bakterii w pękających bąblach pooparzeniowych. Wielokrotne narażenie skóry na promieniowanie nadfioletowe o dużym natężeniu może także być przyczyną złuszczania się naskórka, powstania przebarwień na skórze (pojawiają się piegi, znamiona, plamy) oraz powstawania zmian przednowotworowych i nowotworowych.
REKLAMA
Pracuję w cieniu czy jestem narażony na promieniowanie słoneczne?
Wielu zastanawia się dlaczego nawet przebywając i pracując w cieniu można być narażonym na promieniowanie słoneczne? Jak podaje CIOP niestety nie jest łatwo uciec przed słońcem. Promienie słoneczne ulegają odbiciu:
- od śniegu i lodu - 85%,
- od powierzchni wody - 20%,
- od piasku, betonu, chmur kłębiastych - 15-20%,
- od trawy - 10%.
Promieniowanie słoneczne przyczyną bardzo poważnych zmian chorobowych oczu
Absorpcja promieniowania powoduje stany zapalne spojówki i rogówki, a w przypadku ekspozycji oka na promieniowanie laserowe może dodatkowo wystąpić uszkodzenie rogówki. Stany zapalne spojówki i rogówki objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem spojówek, wzmożonym łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem obcego ciała w oku, spazmem powiek, upośledzeniem widzenia.
Praca pod słońcem powoduje 1 na 3 zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry
Najnowsze badania przedstawione przez WHO i MOP pokazują, że narażenie na ultrafioletowe promieniowanie słoneczne jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów związanych z pracą na całym świecie.
Nieczerniakowe raki skóry to jedne z najczęściej występujących nowotworów na świecie. To określenie odnosi się do grupy nowotworów, które rozwijają się w górnych warstwach skóry. Prawie jeden na trzy zgony z powodu nieczerniakowego raka skóry jest spowodowany pracą pod słońcem, zgodnie ze wspólnymi szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Badanie opublikowano w czasopiśmie Environment International i stwierdzono, że osoby pracujące na zewnątrz są w dużym stopniu i w coraz większym stopniu obciążone nieczerniakowym rakiem skóry. W związku z tym wezwano do podjęcia działań w celu zapobieżenia temu zagrożeniu w miejscu pracy i spowodowanej przez nie utracie życia pracowników.
- Według szacunków 6,15 miliarda osób w wieku produkcyjnym (20-19 lat lub więcej) było narażonych na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy na zewnątrz, co odpowiada 28 proc. wszystkich osób w wieku produkcyjnym.
- Tylko w 2019 roku prawie 19 000 osób w 183 krajach zmarło z powodu nieczerniakowego raka skóry z powodu pracy na świeżym powietrzu na słońcu. Większość (65 proc.) stanowili mężczyźni.
- W latach 2000-2019 liczba zgonów z powodu raka skóry związanych z ekspozycją zawodową na światło słoneczne prawie się podwoiła – wzrosła o 88 procent, z 10 088 zgonów w 2000 r. do 18 960 zgonów w 2019 r.
"Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy jest podstawowym prawem w pracy (…). Śmierci spowodowanej niezabezpieczoną ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe podczas pracy można w dużej mierze zapobiec za pomocą opłacalnych środków. Pilne jest, aby rządy, pracodawcy i pracownicy oraz ich przedstawiciele współpracowali w ramach jasno określonych praw, obowiązków i obowiązków w celu zmniejszenia ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na promieniowanie UV. Każdego roku może to uratować tysiące istnień ludzkich" - powiedział Gilbert F. Houngbo, dyrektor generalny MOP.
Jak uniknąć narażenia na utratę życia i zdrowia w środowisku pracy z powodu promieniowania?
Rak skóry rozwija się po latach, a nawet dekadach narażenia, pracownicy muszą być chronieni przed promieniowaniem słonecznym ultrafioletowym w miejscu pracy od najmłodszych lat pracy. Rządy i pracodawcy powinni:
- zapewnić edukację i szkolenia oraz podnosić świadomość pracowników na temat związku między narażeniem na słońce w miejscu pracy a rakiem skóry
- ustanowić, wdrożyć i egzekwować zasady i przepisy, które chronią pracowników zewnętrznych przed rakiem skóry wywołanym przez słońce poprzez zapewnienie cienia;
- przesunąć godzin pracy z południa słonecznego;
- wyposażyć pracowników w kremy przeciwsłoneczne i odzież ochrony osobistej (taką jak kapelusz z szerokim rondem, koszule z długimi rękawami i długie spodnie);
- WHO, MOP, Światowa Organizacja Meteorologiczna i Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska opracowały Globalna aplikacja SunSmart UV, który umożliwia pracownikom pracującym na zewnątrz oszacowanie ich narażenia na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat