Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy
REKLAMA
REKLAMA
Aktualizacja: Lex Kaczyński - projekt odrzucony
REKLAMA
Odszkodowanie za zarażenie covidem w pracy - lex Kaczyński
27 stycznia 2022 roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 (druk nr 1981, ustawa zwana lex Kaczyński), który reguluje procedurę ubiegania się o odszkodowanie za zakażenie covid w pracy. Pracownik, który zaraził się covidem i ma uzasadnione podejrzenie, że doszło do w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania o odszkodowanie. Wniosek ten składa się w terminie 2 miesięcy od dnia zakończenia izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu COVID‑19.
Pracownik w swoim wniosku opisuje okoliczności uzasadniające zakażenie w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, Należy wskazać również osoby, z którymi miało się kontakt w okresie poprzedzającym zakażenie, maksymalnie do 7 dni.
Następnie pracodawca ma 7 dni na sprawdzenie czy wśród tych pracowników, z którymi dana osoba miała kontakt, są osoby, które nie poddały się darmowemu testowi diagnostycznemu w kierunku SARS‑CoV‑2 (testy finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID‑19 przewiduje ten sam projekt ustawy). Jeśli tak, pracodawca niezwłocznie (maksymalnie w czasie 3 dni) przekazuje wniosek pracownika do wojewody właściwego ze względu na miejsce wyznaczone do wykonywania pracy oraz listę pracowników, którzy nie poddali się testowi i mieli kontakt z zakażonym pracownikiem.
Osoby, które poddały się testowi, ale odmawiają przedstawienia wyniku testu na covid, są traktowane jak osoby, które nie poddały się testowi. |
Wojewoda na tej podstawie wszczyna postępowanie o świadczenie odszkodowawcze z tytułu zakażenia wirusem SARS‑CoV‑2. Przyznanie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS‑CoV‑2 następuje w drodze decyzji wojewody. Wnioskodawca i pracownik zobowiązany do zapłaty odszkodowania mają prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy i prawo do wystąpienia ze skargą do sądu administracyjnego.
Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - wysokość
Ile wynosi odszkodowanie za zarażenie kogoś covidem w pracy? Ustawa określa wysokość odszkodowania jako równowartość 5‑krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu złożenia przez pracownika wniosku. Jeśli dwóch lub większa liczba pracowników będzie zobowiązana do zapłaty odszkodowania, płaca je w częściach równych.
Ile wynosi odszkodowanie za zakażenie covid? W 2022 r. odszkodowanie za zarażenie covidem w pracy wynosiłoby więc 15050,00 zł (5 x 3010 zł brutto = 15050,00 zł).
Wniosek o odszkodowanie od pracodawcy
Kiedy zarażony pracownik będzie mógł żądać odszkodowanie od pracodawcy? Wówczas, jeśli pracodawca nie skorzysta z procedury sprawdzenia negatywnego wyniku testu pracownika, a w pracy doszło do zakażenia. W takiej sytuacji pracownik ma możliwość złożenia wniosku bezpośrednio do wojewody.
Odszkodowanie za zakażenie covid dla pracodawcy
Kolejny mechanizm ubiegania się o odszkodowanie od pracownika, który nie przedstawił negatywnego wyniku testu, mimo że pracodawca tego zażądał, dotyczy pracodawcy. Pracodawca może ubiegać się od niego o odszkodowanie, jeśli w wyniku zakażeń prowadzenie działalności przez pracodawcę zostało utrudnione.
Negatywny wynik testu pracownika administracji publicznej
Projekt wprowadza również możliwość nałożenia przez Prezesa Rady Ministrów, ministra, kierownika urzędu administracji publicznej, kierującego jednostką organizacyjną realizującą zadania publiczne oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID‑19, na jednostki podległe lub nadzorowane oraz szkoły lub placówki, obowiązku żądania przez te jednostki od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS‑CoV‑2. Odpowiednio stosuje się to rozwiązanie również do podmiotu uprawnionego do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat