reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Czas pracy a badania okresowe

Czas pracy a badania okresowe

Pracownicy zatrudnieni w naszym zakładzie pracują na dwie zmiany. Pracownicy z II zmiany zostali skierowani na badania okresowe, które przeprowadzali rano, ponieważ w tym czasie był lekarz medycyny pracy. Następnie przyszli do pracy na drugą zmianę. Czy czas poświęcony na badania lekarskie pracodawca powinien wliczyć im do czasu pracy i wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny?

Niestety nie. Ustawodawca nie przewidział wynagrodzenia czy też dnia wolnego za okres badań wykonywanych poza godzinami pracy.
W świetle przepisów prawa pracy pracownik jest zobowiązany poddać się okresowym badaniom lekarskim. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzonymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Jak przewidują przepisy pracodawca powinien kierować pracownika na badania w godzinach pracy. Dopiero gdy nie jest to możliwe, pracownik będzie miał obowiązek je wykonać poza godzinami pracy. Będzie tak jak w przedstawionym stanie faktycznym.

Zlecaniu wykonywania badań okresowych w czasie wolnym od pracy, jeżeli możliwe jest wykonanie ich w godzinach pracy, narusza przepisy prawa pracy.
Również niezgodne z prawem będzie zwalnianie pracowników na badania, a następnie zobowiązywanie ich do odpracowania czasu poświęconego na przeprowadzanie badań. W takim przypadku będzie to praca w godzinach nadliczbowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama