Emerytura w ZUS - kiedy złożyć wniosek?
REKLAMA
REKLAMA
Emerytura - kiedy wniosek?
W ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych czytamy, że emerytura przysługuje po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.
REKLAMA
Kolejnym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu przynajmniej 1 dzień, np. jako pracownik lub osoba prowadząca działalność pozarolniczą.
Jeżeli osoba spełni powyższe wymagania może złożyć wniosek (nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem ostatniego z warunków wymaganych do przyznania świadczenia) o emeryturę do ZUS.
Największy wpływ na kwotę świadczenia ma okres odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ich wysokość. Czyli im dłużej pracujemy czy prowadzimy działalność, tym wyższą emeryturę otrzymamy.
Jak informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, przekonała się o tym emerytka z naszego województwa, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6-m-cy, mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. zł.
Przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru miesiąca przejścia na emeryturę warto udać się do doradcy w ZUS. Z jego usług można skorzystać również w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy.
Na co zwrócić uwagę?
Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę rozważając złożenie wniosku o emeryturę jest dzień rozwiązania umowy o pracę. Warto to zrobić jeden lub dwa dni przed ostatnim dniem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymamy za ten miesiąc pensję i całą emeryturę.
Rozwiązanie umowy ostatniego dnia miesiąca, nawet jeśli tego samego dnia złożymy wniosek o emeryturę, sprawi, że emerytura będzie przyznana (naliczana) dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.
Kolejną kwestią, którą warto rozważyć przy składaniu wniosku o emeryturę jest sytuacja, gdy wniosek ten składamy w późniejszym terminie, już po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najlepiej zrobić to po dacie swoich urodzin. Wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze z punktu widzenia naliczenia świadczenia. Np. jeżeli ktoś osiągnął wiek emerytalny 20 lutego (to jest data jego urodzin), ale zamierza jeszcze trochę popracować i przejść na emeryturę np. w listopadzie, wniosek najlepiej złożyć po 20 listopada.
Krystyna Michałek zwraca uwagę na jeszcze jeden czynnik mający wpływ na wysokość świadczenia. Na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym składamy wniosek. Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa. Każdy sam musi rozważyć, co bardziej mu się opłaca.
Dlatego przed ostateczną decyzją wyboru dnia złożenia wniosku o emeryturę warto skonsultować się z doradcą ZUS, który rozpatrzy różne warianty i przedstawi kilka rozwiązań.
Szczegółowych informacji w tym zakresie udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat