REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa organizacja Pracodawcy dla Zdrowia

zdrowie
zdrowie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zainaugurowała działalność nowa organizacja branżowa, zrzeszająca firmy z obszaru ochrony zdrowia – Pracodawcy dla Zdrowia. Celem związku jest reprezentowanie interesów pracodawców wobec związków zawodowych, pracowników oraz organów administracji państwowej i samorządowej. Nowa organizacja należy do Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy dla Zdrowia

Pracodawcy dla Zdrowia są częścią Konfederacji Lewiatan, reprezentatywnej organizacji pracodawców, która posiada ustawowe gwarancje udziału w procesie legislacyjnym i jest członkiem Rady Dialogu Społecznego.

REKLAMA

Autopromocja

– Będziemy podejmować inicjatywy polegające na oddziaływaniu na kształtowanie ustawodawstwa dotyczącego interesów pracodawców, chcemy opiniować założenia i projekty ustaw oraz aktów wykonawczych. Wśród zadań związku jest także współdziałanie z innymi organizacjami, prowadzenie badań, organizowanie szkoleń oraz dzielenie się informacjami istotnymi z punktu widzenia pracodawców. Chcemy pomóc zmieniać polski rynek opieki medycznej tak, by był on efektywny, jakościowy i skupiony na pacjencie i jego potrzebach – mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Pracodawców dla Zdrowia, prezeska Grupy LUX MED.

Kogo zrzesza związek?

Związek zrzesza pracodawców branży medycznej, zarówno placówki oferujące świadczenia zdrowotne jak i firmy dostarczające im sprzęt i usługi. Wśród założycieli, oprócz firmy LUX MED, są takie spółki jak między innymi Centrum Medyczne Mavit, prowadzące szpitale w Warszawie i Katowicach, Szpital Med-Polonia z Poznania, Swissmed Centrum Zdrowia z Gdańska, Lecznice Citomed z Torunia i Szpital Św. Elżbiety z Warszawy.

Członkami związku są także: spółka Diagnostyka S.A., prowadząca największą sieć laboratoriów medycznych w Polsce, Fresenius Medical Care, firma prowadząca stacje dializ oraz oferująca wyroby medyczne, Orpea, która posiada sieć placówek opiekuńczych i klinik rehabilitacyjnych na terenie kilku województw, oraz Siemens Healthcare, dostarczający sprzęt medyczny.

– Zapraszamy w nasze szeregi zarówno firmy oferujące świadczenia zdrowotne jak i dostawców usług i wyrobów medycznych dla placówek– mówi prezeska Rulkiewicz.

Związek chce aktywnie działać na wielu polach, w tym celu będzie występował do organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego i władz sądowych oraz delegował swoich przedstawicieli do organów doradczych tych instytucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Przed nową organizacją staje wiele wyzwań.  Ale najważniejsze będą skuteczne wpływanie na kształt systemu ochrony zdrowia, określenie w nim miejsca i roli sektora prywatnego  oraz  prezentowanie głosu pracodawców. Prywatne firmy medyczne skutecznie odciążają sektor publiczny, szczególnie w opiece ambulatoryjnej, elastycznie podchodzą do zmian organizacyjnych, dbają o pracowników. Dzięki czemu gwarantują pacjentom dobry dostęp do świadczeń. Nasza służba zdrowia potrzebuje pilnych zmian, bo jest niedofinansowana, zadłużona i cierpi na brak pracowników. W tym kontekście głos pracodawców prywatnych ma szczególne znaczenie – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan zrzesza 54 związki branżowe i regionalne, reprezentujące setki branż, oraz 4100 firm. 400 przedstawicieli związku zasiada w gremiach krajowych, międzynarodowych i regionalnych. Jest to najczęściej cytowana organizacja pracodawców. Konfederacja Lewiatan posiada własne biuro w Brukseli i jest członkiem BusinessEurope.

– Niezwykle ważne jest wsparcie członków związku i reprezentowanie ich interesów wobec różnych instytucji. Związek oferuje pomoc w negocjacjach, szczególnie w celu rozwiązywania sporów zbiorowych oraz zawierania układów pracy i innych porozumień,  zapewnia doradztwo organizacyjne, prawne, ekonomiczne i techniczne. Organizuje seminaria, konferencje i inne przedsięwzięcia w celu wymiany poglądów i doświadczeń. Potrzebujemy takiego realnego wsparcia, dlatego zaangażowaliśmy się w działalność Pracodawców dla Zdrowia – mówi Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Nephrocare Polska.

– Bycie częścią prężnie działającej i wiarygodnej organizacji, jaką jest Konfederacja Lewiatan, sprawia, że nasza działalność może być skuteczna, nie tylko na forum krajowym, ale także unijnym – dodaje Jakub Swadźba, prezes spółki Diagnostyka.

– Z dużym entuzjazmem podchodzę do wspólnej pracy nad rozwiązaniami dla sektora zdrowia, ale chcę też zaznaczyć wagę prac nad rozwiązaniami z obszaru podlegającemu Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej. Wierzę, że to co wypracujemy, pomoże opiekować się mieszkańcami Polski w sposób dla nich najlepszy, a przy tym najbardziej efektywny dla wykorzystania środków finansowych – mówi Beata Leszczyńska, prezeska zarządu ORPEA Polska.

– Jesteśmy wiodącą firmą z branży technologii medycznych z ponad 120-letnim doświadczeniem i 18 500 patentami. Zatrudniamy 50 000 pracowników w ponad 70 krajach. Działalność w związku Pracodawcy dla Zdrowia to dla nas szansa na kształtowanie przyszłości opieki zdrowotnej i wpływanie na nią w taki sposób, aby jak najlepiej zaspokajała potrzeby pacjentów, a jednocześnie dawała szansę rozwoju przedsiębiorcom, od których zależy przyszłość tego rynku – mówi Joanna Miłachowska, prezeska zarządu Siemens Healthcare Polska.

Pracodawcy dla Zdrowia rozpoczęli działalność w marcu 2023.

Informacje na temat działalności związku będą publikowane na stronie www.pracodawcydlazdrowia.pl, a także na profilu LinkedIn i Twitterze. Strona ruszy niebawem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA