REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla więźniów

więzień, więzienie / fot. Shutterstock
więzień, więzienie / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Blisko 30 osadzonych dostało pracę w tzw. ruchu Jankowice w Rybniku – części należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni ROW. Zostali zatrudnieni w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów". Niewykluczone, że liczba pracujących w kopalniach pod ziemią skazanych wkrótce się zwiększy.

Więźniowie - praca

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przy ruchu Jankowice, że realizowany od 2016 r. program "Praca dla więźniów", "cieszy się wielkim powodzeniem, ale też służy społeczeństwu". "Taka była jego idea. Uważamy, że więźniowie nie powinni cały dzień siedzieć w celach, cały dzień oglądać telewizji tylko powinni – mówiąc kolokwialnie – wziąć się do roboty, bo to poprawia resocjalizację, poprawia ich przyszłość, uczy ich odpowiedzialności, pozwala spłacać zobowiązania, chociażby alimentacyjne" – powiedział.

REKLAMA

Autopromocja

Jak dodał Woś, resort sprawiedliwości i SW reagują, gdy wymaga tego sytuacja - także teraz, gdy trzeba wspomóc spółki górnicze, państwo i wszystkich tych, którzy potrzebują węgla. Wiceminister zaznaczył, że osadzeni pracują także w Porcie Gdańskim, pomagając w przeładunku węgla. "Są tak, gdzie są najbardziej potrzebni i nas to cieszy, jako osoby odpowiedzialne za realizację programu +Praca dla więźniów+, ale też resocjalizacje tych osób, że nie tylko przynosi ona dobre owoce (...)" – dodał wiceminister.

Woś mówił, że rządowy program notuje najwyższy początku swego istnienia wskaźnik pracujących więźniów – zatrudnionych jest ponad 96 proc. osadzonych, którzy mogą pracować. Największa jest też liczba bezwzględna pracujących – ponad 40 tys. "Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że niemal każdy z osadzonych, który nadaje się do pracy, pracuje" – podkreślił i dodał, że w 2015 r. zatrudnienie miała nieco ponad jedna trzecia populacji skazanych. Osadzeni pracują m.in. przy budowie hal produkcyjnych, których powstało ok. 50. W ramach programu ze SW współpracuje ponad tysiąc kontrahentów w całym kraju.

Gdzie pracują skazani?

Zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski powiedział, że skazani pracują nie tylko w kopalni czy w porcie. Każdego dnia poza zakładami karnymi pracuje ponad 6 tys. skazanych, np. w Poczcie Polskiej czy Lasach Państwowych. "SW ma dwa filary. Pierwszy to praca, zatrudnienie, resocjalizacja, a drugi to bezpieczeństwo, rozumiane jako zapewnienie ochrony społeczeństwu przed sprawcami przestępstw. Nie ma chyba lepszego środka dojścia do tego celu, jak właśnie zatrudnienie" – przekonywał.

REKLAMA

Prezes Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych (GZUG) Joanna Rurańska-Krężel poinformowała, że ruchu Jankowice zatrudnionych jest obecnie 27 osób odbywających kary pozbawienia wolności. Są zatrudniani przez GZUG na umowy o pracę. Prezes wskazała, że w obecnej sytuacji gospodarczej każda para rąk do pracy w górnictwie jest potrzebna. "Dlatego staramy się rozwijać ten bardzo dobry program, składając wnioski do innych zakładów karnych o charakterze półotwartym, aby nawiązać taką współpracę, jak w Jankowicach" – powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśniła prezes, rekrutacją do pracy w kopalni zajmuje się zakład karny. Osadzeni chętni do pracy składają wnioski, które są weryfikowane. "Nie muszą mieć doświadczenia górniczego, choć niektórzy przed skazaniem mieli kontakt z górnictwem. Podnoszą swoje kwalifikacje, po wyjściu na wolności niekiedy są już górnikami z uprawnieniami" – wskazała.

GZUG jest państwową spółką istniejącą od 23 lat, od 2017 r. współpracuje w realizacji programu "Praca dla więźniów". Prezes oceniła, że program niesie same korzyści, zarówno dla osadzony i ich rodzin, jak i pracodawców i budżetu państw. Skazani mają pracę i nabywają nowych kwalifikacji, mogą spłacać zobowiązania finansowe. Pracodawcy pozyskują pracowników, których brakuje w górnictwie. "Skazani po odbyciu kary zostają u nas i są naszymi pracownikami" – zaznaczyła.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ jann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA