REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla więźniów

Subskrybuj nas na Youtube
więzień, więzienie / fot. Shutterstock
więzień, więzienie / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Blisko 30 osadzonych dostało pracę w tzw. ruchu Jankowice w Rybniku – części należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni ROW. Zostali zatrudnieni w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów". Niewykluczone, że liczba pracujących w kopalniach pod ziemią skazanych wkrótce się zwiększy.

Więźniowie - praca

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przy ruchu Jankowice, że realizowany od 2016 r. program "Praca dla więźniów", "cieszy się wielkim powodzeniem, ale też służy społeczeństwu". "Taka była jego idea. Uważamy, że więźniowie nie powinni cały dzień siedzieć w celach, cały dzień oglądać telewizji tylko powinni – mówiąc kolokwialnie – wziąć się do roboty, bo to poprawia resocjalizację, poprawia ich przyszłość, uczy ich odpowiedzialności, pozwala spłacać zobowiązania, chociażby alimentacyjne" – powiedział.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Jak dodał Woś, resort sprawiedliwości i SW reagują, gdy wymaga tego sytuacja - także teraz, gdy trzeba wspomóc spółki górnicze, państwo i wszystkich tych, którzy potrzebują węgla. Wiceminister zaznaczył, że osadzeni pracują także w Porcie Gdańskim, pomagając w przeładunku węgla. "Są tak, gdzie są najbardziej potrzebni i nas to cieszy, jako osoby odpowiedzialne za realizację programu +Praca dla więźniów+, ale też resocjalizacje tych osób, że nie tylko przynosi ona dobre owoce (...)" – dodał wiceminister.

Woś mówił, że rządowy program notuje najwyższy początku swego istnienia wskaźnik pracujących więźniów – zatrudnionych jest ponad 96 proc. osadzonych, którzy mogą pracować. Największa jest też liczba bezwzględna pracujących – ponad 40 tys. "Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że niemal każdy z osadzonych, który nadaje się do pracy, pracuje" – podkreślił i dodał, że w 2015 r. zatrudnienie miała nieco ponad jedna trzecia populacji skazanych. Osadzeni pracują m.in. przy budowie hal produkcyjnych, których powstało ok. 50. W ramach programu ze SW współpracuje ponad tysiąc kontrahentów w całym kraju.

Gdzie pracują skazani?

REKLAMA

Zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski powiedział, że skazani pracują nie tylko w kopalni czy w porcie. Każdego dnia poza zakładami karnymi pracuje ponad 6 tys. skazanych, np. w Poczcie Polskiej czy Lasach Państwowych. "SW ma dwa filary. Pierwszy to praca, zatrudnienie, resocjalizacja, a drugi to bezpieczeństwo, rozumiane jako zapewnienie ochrony społeczeństwu przed sprawcami przestępstw. Nie ma chyba lepszego środka dojścia do tego celu, jak właśnie zatrudnienie" – przekonywał.

Prezes Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych (GZUG) Joanna Rurańska-Krężel poinformowała, że ruchu Jankowice zatrudnionych jest obecnie 27 osób odbywających kary pozbawienia wolności. Są zatrudniani przez GZUG na umowy o pracę. Prezes wskazała, że w obecnej sytuacji gospodarczej każda para rąk do pracy w górnictwie jest potrzebna. "Dlatego staramy się rozwijać ten bardzo dobry program, składając wnioski do innych zakładów karnych o charakterze półotwartym, aby nawiązać taką współpracę, jak w Jankowicach" – powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśniła prezes, rekrutacją do pracy w kopalni zajmuje się zakład karny. Osadzeni chętni do pracy składają wnioski, które są weryfikowane. "Nie muszą mieć doświadczenia górniczego, choć niektórzy przed skazaniem mieli kontakt z górnictwem. Podnoszą swoje kwalifikacje, po wyjściu na wolności niekiedy są już górnikami z uprawnieniami" – wskazała.

GZUG jest państwową spółką istniejącą od 23 lat, od 2017 r. współpracuje w realizacji programu "Praca dla więźniów". Prezes oceniła, że program niesie same korzyści, zarówno dla osadzony i ich rodzin, jak i pracodawców i budżetu państw. Skazani mają pracę i nabywają nowych kwalifikacji, mogą spłacać zobowiązania finansowe. Pracodawcy pozyskują pracowników, których brakuje w górnictwie. "Skazani po odbyciu kary zostają u nas i są naszymi pracownikami" – zaznaczyła.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ jann/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA