REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dla więźniów

więzień, więzienie / fot. Shutterstock
więzień, więzienie / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Blisko 30 osadzonych dostało pracę w tzw. ruchu Jankowice w Rybniku – części należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni ROW. Zostali zatrudnieni w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów". Niewykluczone, że liczba pracujących w kopalniach pod ziemią skazanych wkrótce się zwiększy.

Więźniowie - praca

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przy ruchu Jankowice, że realizowany od 2016 r. program "Praca dla więźniów", "cieszy się wielkim powodzeniem, ale też służy społeczeństwu". "Taka była jego idea. Uważamy, że więźniowie nie powinni cały dzień siedzieć w celach, cały dzień oglądać telewizji tylko powinni – mówiąc kolokwialnie – wziąć się do roboty, bo to poprawia resocjalizację, poprawia ich przyszłość, uczy ich odpowiedzialności, pozwala spłacać zobowiązania, chociażby alimentacyjne" – powiedział.

Autopromocja

Jak dodał Woś, resort sprawiedliwości i SW reagują, gdy wymaga tego sytuacja - także teraz, gdy trzeba wspomóc spółki górnicze, państwo i wszystkich tych, którzy potrzebują węgla. Wiceminister zaznaczył, że osadzeni pracują także w Porcie Gdańskim, pomagając w przeładunku węgla. "Są tak, gdzie są najbardziej potrzebni i nas to cieszy, jako osoby odpowiedzialne za realizację programu +Praca dla więźniów+, ale też resocjalizacje tych osób, że nie tylko przynosi ona dobre owoce (...)" – dodał wiceminister.

Woś mówił, że rządowy program notuje najwyższy początku swego istnienia wskaźnik pracujących więźniów – zatrudnionych jest ponad 96 proc. osadzonych, którzy mogą pracować. Największa jest też liczba bezwzględna pracujących – ponad 40 tys. "Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że niemal każdy z osadzonych, który nadaje się do pracy, pracuje" – podkreślił i dodał, że w 2015 r. zatrudnienie miała nieco ponad jedna trzecia populacji skazanych. Osadzeni pracują m.in. przy budowie hal produkcyjnych, których powstało ok. 50. W ramach programu ze SW współpracuje ponad tysiąc kontrahentów w całym kraju.

Gdzie pracują skazani?

Zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski powiedział, że skazani pracują nie tylko w kopalni czy w porcie. Każdego dnia poza zakładami karnymi pracuje ponad 6 tys. skazanych, np. w Poczcie Polskiej czy Lasach Państwowych. "SW ma dwa filary. Pierwszy to praca, zatrudnienie, resocjalizacja, a drugi to bezpieczeństwo, rozumiane jako zapewnienie ochrony społeczeństwu przed sprawcami przestępstw. Nie ma chyba lepszego środka dojścia do tego celu, jak właśnie zatrudnienie" – przekonywał.

Prezes Gliwickiego Zakładu Usług Górniczych (GZUG) Joanna Rurańska-Krężel poinformowała, że ruchu Jankowice zatrudnionych jest obecnie 27 osób odbywających kary pozbawienia wolności. Są zatrudniani przez GZUG na umowy o pracę. Prezes wskazała, że w obecnej sytuacji gospodarczej każda para rąk do pracy w górnictwie jest potrzebna. "Dlatego staramy się rozwijać ten bardzo dobry program, składając wnioski do innych zakładów karnych o charakterze półotwartym, aby nawiązać taką współpracę, jak w Jankowicach" – powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśniła prezes, rekrutacją do pracy w kopalni zajmuje się zakład karny. Osadzeni chętni do pracy składają wnioski, które są weryfikowane. "Nie muszą mieć doświadczenia górniczego, choć niektórzy przed skazaniem mieli kontakt z górnictwem. Podnoszą swoje kwalifikacje, po wyjściu na wolności niekiedy są już górnikami z uprawnieniami" – wskazała.

GZUG jest państwową spółką istniejącą od 23 lat, od 2017 r. współpracuje w realizacji programu "Praca dla więźniów". Prezes oceniła, że program niesie same korzyści, zarówno dla osadzony i ich rodzin, jak i pracodawców i budżetu państw. Skazani mają pracę i nabywają nowych kwalifikacji, mogą spłacać zobowiązania finansowe. Pracodawcy pozyskują pracowników, których brakuje w górnictwie. "Skazani po odbyciu kary zostają u nas i są naszymi pracownikami" – zaznaczyła.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ jann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  REKLAMA

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  REKLAMA

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA