REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informatyka, marketing i ekonomia najlepszymi kierunkami w Polsce

studentka, studia
studentka, studia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi ludzie mają niełatwe zadanie, aby wybrać odpowiedni kierunek studiów i właściwą ścieżkę kariery. Chcąc wyposażyć przyszłych studentów w informacje o potencjalnych perspektywach, Preply postanowiło zbadać, jakie kwalifikacje są w Polsce najpopularniejsze, najczęściej wymagane i najlepiej płatne.

Najlepsze kierunki studiów

Pierwsze miejsce w badaniu jako najlepszy kierunek edukacji zajmują ex aequo kierunki informatyczne, marketingowe oraz ekonomiczne

REKLAMA

Autopromocja

 Najwyższe zarobki można oczekiwać  w branży matematycznej, statystycznej, ekonomicznej, a zaraz po niej w branży analizy danych. Odpowiednio jest to ponad 19 oraz 16 tysięcy złotych miesięcznie.

Najwięcej ofert pracy znaleziono na pozycjach związanych z inżynierią (1.miejsce), finansami, księgowością, biznesem (2.miejsce), oraz w matematyce/statystyce (3.miejsce).

Szanse, możliwości 

Największe szanse w możliwości znalezienia pracy zdalnej odnotowano w inżynierii (1.miejsce), finansach, księgowości, biznesie (2.miejsce), oraz w branży IT (3.miejsce).

Największy wzrost w sektorze pracy odnotowano w kategorii języka polskiego oraz copywritingu, bo aż 3.25% z roku 2019 na 2020.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kierunki psychologiczne, medyczne oraz pedagogiczne zajmują pierwsze 3 miejsca w rankingu najczęściej wyszukiwanych kierunków studiów. Psychologia to aż 145750 wyszukiwań w ciągu ostatniego roku.

Małe zainteresowanie

W kraju najrzadziej można spotkać kierunki związane z modą, tekstyliami, kostiumami i włókiennictwem.

Największy spadek w zatrudnieniu w latach 2019-2020 zarejestrowano w branży turystycznej i wyniosło -6.25%.

Kierunki polonistyczne i teologiczne rejestrują najmniejsze zainteresowanie i zajmują ostatnie dwa miejsca w badaniu. Zarejestrowana tylko 750 wyszukiwań dla teologii i 450 dla polonistyki.

Kierunki studiów a praca

Mnóstwo z nas ukończyło studia wyższe, które nie mają wiele wspólnego z naszym obecnym stanowiskiem w pracy. Edukacja to inwestowanie ogromu czasu oraz pieniędzy. Im lepsza inwestycja, tym większy zysk. Jeśli już poświęcamy się nauce i wykształceniu na przyszłość, najlepiej wybrać drogę naszej kariery mądrze i przyjrzeć się zmianom światowego rynku pracy. 

Nasz ranking jest oparty na wynikach obejmujących rozwój sektorów pracy, średnie wynagrodzenie, liczbę oferowanych stanowisk, elastyczność, dostępność kierunku studiów i popularność kwalifikacji.

Zawody w branży IT zyskały na popularności, ponieważ rozwój tego sektora z roku 2019 na 2020 wyniósł 2,37%, co daje drugi największy wzrost ze wszystkich analizowanych grup. Dodatkowo zawody te cieszą się dużą możliwością pracy zdalnej, która w ostatnich latach jest coraz bardziej pożądana przez pracowników. Na tle innych zawodów stanowiska związane z IT są na trzecim miejscu w rankingu najczęściej dostępnych stanowisk pracy online w Polsce.

REKLAMA

Analizując liczbę kierunków w Polsce, wyłoniliśmy zwycięską grupę. Miejsce pierwsze należy do specjalizacji związanych z medycyną, biomedycyną i pielęgniarstwem. W tej kategorii posiadamy największy wybór uczelni i kierunków w naszym kraju w porównaniu do innych grup zawodowych z naszego badania. Co ciekawe, studia te są również drugim najczęściej wyszukiwanym hasłem w Google na obszarze Polski. 

Pod lupę wzięliśmy również liczbę wolnych stanowisk pracy w stosunku do branży/ kwalifikacji. W kategorii inżynierii i robotyki znaleźliśmy najwięcej ofert (16 761 stanowisk), co daje jej status zwycięzcy w tej analizie.

Zbadaliśmy również, jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby szanse na wysokie zarobki były największe. Okazuje się, że matematyka, statystyka i ekonomia są tutaj górą. Zajmują one pierwsze miejsce w rankingu najwyżej opłacanych zawodów w badaniu. Na stanowisku z tymi umiejętnościami można otrzymać nawet 19 tys. zł miesięcznie. Drugą pozycję najlepszych zarobków zajmują stanowiska związane z analizą danych (16,469 zł miesięcznie).

Osoby, które wiązałyby swoją przyszłość z pracą zdalną, mogą rozważyć kształcenie się w tych branżach:
●    inżynieria, robotyka;
●    finanse, księgowość, biznes;
●    informatyka.

Przyjrzeliśmy się również, jakie kierunków studiów są najczęściej wyszukiwane. Jak się okazało, kierunki związane z psychologią i coachingiem są najczęściej wpisywane w Google na terenie Polski. Co ciekawe, z naszego badania wynika, że te kierunki wcale nie są najlepszą perspektywą na przyszłość. Stanowiska pracy związane z tymi kwalifikacjami zajmują dość dalekie, bo aż 17. miejsce w badaniu w kategorii największej liczby stanowisk pracy, a pensja to około 6,5 tys.zł miesięcznie, co daje również dość niskie miejsce w kategorii wysokich zarobków.

Kwalifikacje z najniższymi perspektywami pracy.

Warto również wspomnieć, jakie kwalifikacje wypadły najsłabiej w badaniu. Ostatnie trzy miejsca zajęły następujące branże/kwalifikacje:

●    muzyka, produkcja muzyczna, inżynier dźwięku;
●    film, wideografia, fotografia;
●    teologia, katecheta.

Stanowiska pracy nie tylko zajęły ostatnie miejsca w rankingu ogólnym, ale okazuje się, że są ostatnie także w kategorii liczby stanowisk pracy. 

Wybór najlepszej drogi do kariery jest decyzją, którą nie powinno podejmować się pochopnie. Nasze priorytety w tej kwestii są jednak indywidualne. Niektórzy preferują ukończyć kierunek w dziedzinie, którą kochają, nawet jeśli zarobki nie są wysokie. Niektórzy z kolei będą kierować się zarobkami, a jeszcze kolejni zupełnie innymi powodami.
Niezależnie od tego, czy chcemy się skoncentrować na wysokich szansach na zatrudnienie, czy perspektywach zarobkowych, nasze badanie ma na celu pomóc tym, którzy mają wątpliwości, dokonać jednej z najlepszych inwestycji w życiu, którą jest edukacja.

Metodologia

Analiza podstawowych grup kwalifikacji to badanie, które składa się z systemu rankingowego opartego na wynikach. Uwzględnia ono oferty pracy (m.in. zdalne), kierunki uniwersyteckie (wskaźniki wzrostu sektora pracy) i wyszukiwania Google na terenie Polski.

Źródło: Preply

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA