REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informatyka, marketing i ekonomia najlepszymi kierunkami w Polsce

studentka, studia
studentka, studia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi ludzie mają niełatwe zadanie, aby wybrać odpowiedni kierunek studiów i właściwą ścieżkę kariery. Chcąc wyposażyć przyszłych studentów w informacje o potencjalnych perspektywach, Preply postanowiło zbadać, jakie kwalifikacje są w Polsce najpopularniejsze, najczęściej wymagane i najlepiej płatne.

Najlepsze kierunki studiów

Pierwsze miejsce w badaniu jako najlepszy kierunek edukacji zajmują ex aequo kierunki informatyczne, marketingowe oraz ekonomiczne

Autopromocja

 Najwyższe zarobki można oczekiwać  w branży matematycznej, statystycznej, ekonomicznej, a zaraz po niej w branży analizy danych. Odpowiednio jest to ponad 19 oraz 16 tysięcy złotych miesięcznie.

Najwięcej ofert pracy znaleziono na pozycjach związanych z inżynierią (1.miejsce), finansami, księgowością, biznesem (2.miejsce), oraz w matematyce/statystyce (3.miejsce).

Szanse, możliwości 

Największe szanse w możliwości znalezienia pracy zdalnej odnotowano w inżynierii (1.miejsce), finansach, księgowości, biznesie (2.miejsce), oraz w branży IT (3.miejsce).

Największy wzrost w sektorze pracy odnotowano w kategorii języka polskiego oraz copywritingu, bo aż 3.25% z roku 2019 na 2020.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kierunki psychologiczne, medyczne oraz pedagogiczne zajmują pierwsze 3 miejsca w rankingu najczęściej wyszukiwanych kierunków studiów. Psychologia to aż 145750 wyszukiwań w ciągu ostatniego roku.

Małe zainteresowanie

W kraju najrzadziej można spotkać kierunki związane z modą, tekstyliami, kostiumami i włókiennictwem.

Największy spadek w zatrudnieniu w latach 2019-2020 zarejestrowano w branży turystycznej i wyniosło -6.25%.

Kierunki polonistyczne i teologiczne rejestrują najmniejsze zainteresowanie i zajmują ostatnie dwa miejsca w badaniu. Zarejestrowana tylko 750 wyszukiwań dla teologii i 450 dla polonistyki.

Kierunki studiów a praca

Mnóstwo z nas ukończyło studia wyższe, które nie mają wiele wspólnego z naszym obecnym stanowiskiem w pracy. Edukacja to inwestowanie ogromu czasu oraz pieniędzy. Im lepsza inwestycja, tym większy zysk. Jeśli już poświęcamy się nauce i wykształceniu na przyszłość, najlepiej wybrać drogę naszej kariery mądrze i przyjrzeć się zmianom światowego rynku pracy. 

Nasz ranking jest oparty na wynikach obejmujących rozwój sektorów pracy, średnie wynagrodzenie, liczbę oferowanych stanowisk, elastyczność, dostępność kierunku studiów i popularność kwalifikacji.

Zawody w branży IT zyskały na popularności, ponieważ rozwój tego sektora z roku 2019 na 2020 wyniósł 2,37%, co daje drugi największy wzrost ze wszystkich analizowanych grup. Dodatkowo zawody te cieszą się dużą możliwością pracy zdalnej, która w ostatnich latach jest coraz bardziej pożądana przez pracowników. Na tle innych zawodów stanowiska związane z IT są na trzecim miejscu w rankingu najczęściej dostępnych stanowisk pracy online w Polsce.

Analizując liczbę kierunków w Polsce, wyłoniliśmy zwycięską grupę. Miejsce pierwsze należy do specjalizacji związanych z medycyną, biomedycyną i pielęgniarstwem. W tej kategorii posiadamy największy wybór uczelni i kierunków w naszym kraju w porównaniu do innych grup zawodowych z naszego badania. Co ciekawe, studia te są również drugim najczęściej wyszukiwanym hasłem w Google na obszarze Polski. 

Pod lupę wzięliśmy również liczbę wolnych stanowisk pracy w stosunku do branży/ kwalifikacji. W kategorii inżynierii i robotyki znaleźliśmy najwięcej ofert (16 761 stanowisk), co daje jej status zwycięzcy w tej analizie.

Zbadaliśmy również, jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby szanse na wysokie zarobki były największe. Okazuje się, że matematyka, statystyka i ekonomia są tutaj górą. Zajmują one pierwsze miejsce w rankingu najwyżej opłacanych zawodów w badaniu. Na stanowisku z tymi umiejętnościami można otrzymać nawet 19 tys. zł miesięcznie. Drugą pozycję najlepszych zarobków zajmują stanowiska związane z analizą danych (16,469 zł miesięcznie).

Osoby, które wiązałyby swoją przyszłość z pracą zdalną, mogą rozważyć kształcenie się w tych branżach:
●    inżynieria, robotyka;
●    finanse, księgowość, biznes;
●    informatyka.

Przyjrzeliśmy się również, jakie kierunków studiów są najczęściej wyszukiwane. Jak się okazało, kierunki związane z psychologią i coachingiem są najczęściej wpisywane w Google na terenie Polski. Co ciekawe, z naszego badania wynika, że te kierunki wcale nie są najlepszą perspektywą na przyszłość. Stanowiska pracy związane z tymi kwalifikacjami zajmują dość dalekie, bo aż 17. miejsce w badaniu w kategorii największej liczby stanowisk pracy, a pensja to około 6,5 tys.zł miesięcznie, co daje również dość niskie miejsce w kategorii wysokich zarobków.

Kwalifikacje z najniższymi perspektywami pracy.

Warto również wspomnieć, jakie kwalifikacje wypadły najsłabiej w badaniu. Ostatnie trzy miejsca zajęły następujące branże/kwalifikacje:

●    muzyka, produkcja muzyczna, inżynier dźwięku;
●    film, wideografia, fotografia;
●    teologia, katecheta.

Stanowiska pracy nie tylko zajęły ostatnie miejsca w rankingu ogólnym, ale okazuje się, że są ostatnie także w kategorii liczby stanowisk pracy. 

Wybór najlepszej drogi do kariery jest decyzją, którą nie powinno podejmować się pochopnie. Nasze priorytety w tej kwestii są jednak indywidualne. Niektórzy preferują ukończyć kierunek w dziedzinie, którą kochają, nawet jeśli zarobki nie są wysokie. Niektórzy z kolei będą kierować się zarobkami, a jeszcze kolejni zupełnie innymi powodami.
Niezależnie od tego, czy chcemy się skoncentrować na wysokich szansach na zatrudnienie, czy perspektywach zarobkowych, nasze badanie ma na celu pomóc tym, którzy mają wątpliwości, dokonać jednej z najlepszych inwestycji w życiu, którą jest edukacja.

Metodologia

Analiza podstawowych grup kwalifikacji to badanie, które składa się z systemu rankingowego opartego na wynikach. Uwzględnia ono oferty pracy (m.in. zdalne), kierunki uniwersyteckie (wskaźniki wzrostu sektora pracy) i wyszukiwania Google na terenie Polski.

Źródło: Preply

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

REKLAMA

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

REKLAMA