REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozdano nagrody Głównego Inspektora Pracy, wśród laureatów minister rodziny

pip
pip
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody Głównego Inspektora Pracy wręczono w czwartek w Warszawie. Jedną z laureatek została szefowa MRiPS Marlena Maląg, doceniona za działania związane z uregulowaniem pracy zdalnej i aktywizacją na polskim rynku obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z wojną.

Nagrody GIP 

Nagrody GIP przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie: nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, prewencji zagrożeń zawodowych, wynalazczości, projektowania bezpiecznych technik i technologii, a także popularyzacji ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa i prawa pracy.

REKLAMA

Autopromocja

"Co roku spotykamy się na gali w zaszczytnym gronie, któremu bliskie są takie kwestie jak dobro pracownika, bezpieczna praca, poszanowanie prawa pracy, godne warunki zatrudnienia. Właśnie dlatego są wśród nas wybitni liderzy" - podkreśliła Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

"Dzisiejsza uroczysta gala jest formą podziękowania za państwa pozytywny wkład w trudną codzienność, za nieocenione zaangażowanie w kształtowanie godnych i bezpiecznych warunków pracy" - dodała.

List do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda. "Grono nagradzanych dzisiaj osób i podmiotów jest szerokie, co dobrze pokazuje, że ochrona pracy to wspólny wysiłek wielu interesariuszy - pracodawców, którzy podjęli trud zapewnienia pracownikom najwyższych standardów bezpiecznej pracy" - napisał prezydent.

Kogo nagrodzono?

Nagrodą GIP im. Haliny Krahelskiej nagrodzono prof. Joannę Jurewicz, kierowniczkę Zakładu Bezpieczeństwa Chemicznego w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi; dr inż. Joannę Kamińską, zastępcę kierownika Zakładu Ergonomii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - PIB, minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg, prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza, prezydenta Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszka Miętka, wiceprzewodniczącego ds. BHP i prawa pracy w NSZZ "Solidarność" AcelorMittal Poland SA Mirosława Nowaka, wiceprezesa Urzędu Dozoru Technicznego Adama Ogrodnika, przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystynę Ptok, dyrektora Departamentu Górnictwa w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach Zbigniewa Rawickiego oraz Grzegorza Piotra Szałasa - pracownika służby bhp w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

List od minister Maląg odczytał wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Minister podkreśliła w nim, że nagroda GIP to dla niej wielki zaszczyt i jednocześnie zobowiązanie. "Państwa kompetencje obejmują ochronę praw kobiet w miejscu pracy, która niejednokrotnie wiąże się z koniecznością łączenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi" - zauważyła szefowa MRiPS.

W trakcie gali wręczono także nagrody GIP im. Romana Giedrojcia oraz nagrody w konkursach "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" i "Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy".(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

REKLAMA

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

REKLAMA

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA