REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy?

Ukraina
Ukraina
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy po 24 lutego br. jest zauważalny; napływ uchodźców z pewnością go nie uzupełni - stwierdził dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Andrzej Pruszkowski.

Najniższa stopa bezrobocia

Zdaniem Pruszkowskiego sytuacja na rynku pracy w województwie lubelskim jest "historycznie dobra". "Mamy najniższą w historii stopę bezrobocia. Szacujemy, że na koniec kwietnia wyniesie 7,0 proc." - powiedział PAP dyrektor WUP w Lublinie. Dodał, że w regionie istnieje zapotrzebowanie na nowe ręce do pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Napływ uchodźców

Zwrócił uwagę na napływ uchodźców po 24 lutego br. i odpływ z lubelskiego rynku pracy mężczyzn z Ukrainy, którzy w związku z wojną wrócili bronić ojczyzny przed agresją Rosji. „Szacujemy, że ponad 60 tys. osób z Ukrainy pracowało przed wojną na terenie województwa lubelskiego, głównie w branży budowlanej i w transporcie. Ubytek był na tyle dotkliwy, że część firm transportowych miała problem ze ściągnięciem swoich pojazdów” - stwierdził Pruszkowski. Dodał, że część kierowców zostawiała pojazdy na granicy i udawała się na Ukrainę.

Odpływ?

Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy, jak stwierdził Pruszkowski, jest zauważalny. „Z pewnością nie uzupełni go napływ dodatkowych rąk do pracy w postaci głównie kobiet rejestrowanych w naszych urzędach pracy” - powiedział.

95 proc. to kobiety

Dyrektor lubelskiego WUP podał, że w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 1100 uchodźców z Ukrainy, z czego ok. 95 proc. to kobiety. „Skala zjawiska na tle 65 tys. zarejestrowanych bezrobotnych nie jest wielka” - dodał.

Pruszkowski poinformował, że pracodawcy z województwa lubelskiego zgłosili zatrudnienie ok. 3,5 tys. obywateli Ukrainy. „Ofert pracy jest znacznie więcej niż osób, które skłonne są podjąć zatrudnienie” – powiedział dyrektor. Podał, że w kwietniu pracodawcy zgłosili do urzędów blisko 4,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudności dla Ukraińców

Odpowiadając na pytanie PAP o trudności, z jakimi mierzą się Ukraińcy poszukujący pracy w Polsce Pruszkowski stwierdził, że większość uchodźców nie ma znostryfikowanych dokumentów potwierdzających wykształcenie i przez to w rejestrach urzędów pracy figurują jako osoby bez kwalifikacji. „Wychodząc temu naprzeciw polski ustawodawca postanowił wprowadzić mechanizm finansowania nostryfikacji tych kwalifikacji przez starostów posługujących się w tym celu narzędziami administracyjnymi, jakimi są powiatowe urzędy pracy” - wyjaśnił. Wyraził przekonanie, że to rozwiązanie pozwoli na bardziej precyzyjne zarejestrowanie osób poszukujących pracy i ułatwi pracodawcom prowadzenie naboru wśród Ukraińców.

Dyrektor przypomniał, że przepisy umożliwiają uchodźcom z Ukrainy, którzy po 24 lutego br. znaleźli się w Polsce pełnoprawne uczestnictwo w aktywności publicznych służb zatrudnienia. „Oni są traktowani tak jak obywatele polscy, więc całe instrumentarium jakie jest w dyspozycji administracji pracy jest do dyspozycji Ukraińców” – stwierdził Pruszkowski.

Instrumenty wsparcia

Do instrumentów wsparcia dla Ukraińców poszukujących wsparcia zaliczył: zasiłki, staże, dostęp do poradnictwa zawodowego, prac interwencyjnych i dotacji do utworzenia działalności gospodarczej, podnoszenia i zmiany kwalifikacji.

Następnie Pruszkowski wymienił zainicjowane przez WUP w Lublinie przedsięwzięcia skierowane m.in. do uchodźców z Ukrainy: pilotażowy projekt „Test zawodu”, w ramach którego przyszły pracownik może przez tydzień obserwować pracę u przedsiębiorcy a pracodawca otrzymuje za to od urzędu 1000 zł oraz projekt „Zapytaj o pracę”, który polega na udostępnieniu pracodawcom zainteresowanym zatrudnieniem osób z Ukrainy wzoru graficznego oferty pracy, którą przedsiębiorca może pobrać ze strony urzędu, wydrukować i zawiesić w widocznym miejscu. Jako trzecią inicjatywę Pruszkowski wskazał Polsko – Ukraiński Dzień Informacyjny zorganizowany we wtorek na pl. Teatralnym w Lublinie, podczas którego uchodźcy z Ukrainy mogli poznać ofertę m.in. miejskich i powiatowych urzędów pracy.

Przy stoiskach urzędów pracy reporter PAP spotkał Katarzynę i Tatianę, które uciekły przed wojną z Krzywego Rogu na Ukrainie. Wyjaśniły, że do Lublina przyjechały 5 marca i od tego czasu szukają zatrudnienia. „Ciężko znaleźć pracę” - przyznała Katarzyna zwracając uwagę, że przeszkodą jest głównie bariera językowa. Tatiana dodała, że na Ukrainie zajmowały się pielęgnacją zieleni w parkach. „Jeszcze nie zarejestrowałyśmy się w urzędzie pracy, ale mamy taki plan” – stwierdziła.

Straż Graniczna poinformowała we wtorek, że od 24 lutego br. funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,416 mln osób.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA