REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Około 20 mln zł na szkolenia pracowników z Ukrainy

Ukraina pomoc fot. shutterstock
Ukraina pomoc fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mogą korzystać z dofinansowania szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe uchodźców, chcących rozpocząć prace w lokalnych firmach. Około 20 mln złotych wsparcia jest dostępne m.in. w ramach Bazy Usług Rozwojowych.

Praca dla uchodźców z Ukrainy

O możliwościach zatrudnienia pracowników z Ukrainy rozmawiano w piątek w Tragach Kielce. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Urząd Pracy. Z danych WUP wynika, że w strukturze ofert pracy zgłaszanych dla obywateli Ukrainy widoczna jest przewaga stanowisk, które ze względu na swoją specyfikę, najczęściej zajmowane są przez mężczyzn. Częściowe rozwiązanie problemu zatrudnienia kobiet może przynieść zbliżający się okres prac sezonowych w branży HoReCa oraz w ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie.

REKLAMA

Autopromocja

"Kilkadziesiąt osób, które do nas się zgłosiły, znalazły już pracę. Na razie chodzi o proste czynności, takie jak sprzątanie, ponieważ cały czas największym problemem jest bariera językowa" – zaznaczył Artur Kudzia, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Szkolenia dla uchodźców

Agnieszka Kubicka wicedyrektor WUP zwracała uwagę, że szkolenia z języka polskiego dla pracowników z Ukrainy umożliwia Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Refundacja kosztów kształcenia w przypadku podmiotów zatrudniających do dziewięciu pracowników wynosi 100 proc., a w przypadku pozostałych podmiotów - 80 proc. W 2022 roku środki z KFS dla woj. świętokrzyskie opiewają na ponad 5 mln złotych.

Ponadto przedsiębiorcy, chcący zatrudnić pracowników z Ukrainy mogą korzystać z dofinansowań szkoleń dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych. "Zwracamy do 80 proc. kosztów poniesionych na szkolenia, do 60 tys. złotych na firmę i 6 tys. na jednego pracownika. Wsparcie jest skierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Cały czas mamy otwarty nabór dla nowych osób, które chcą skorzystać ze szkoleń. Projekt będzie trwał do czerwca 2023 roku, do wykorzystania mamy jeszcze 50 proc. dostępnych środków, czyli około 20 mln złotych" - poinformował Paweł Łaski prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, które jest operatorem programu w regionie świętokrzyskim.

Rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy

REKLAMA

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, wyraziła nadzieję, że wspólne działania ze strony pracodawców oraz publicznych służb zatrudnienia pomogą w szerokim udostępnieniu rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy. "Mamy jeszcze środki finansowe w ramach Bazy Usług Rozwojowych, jak również Krajowego Funduszu Szkoleniowego, które można wykorzystać, aby dokształcać i przekwalifikować pracowników z Ukrainy. Spotykamy się też z potencjalnymi pracownikami i przedstawiamy naszą ofertę. Mam nadzieję, że te wspólnie działania pomogą tym osobom znaleźć prace w naszym regionie" – powiedziała wicemarszałek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oferty pracy dla osób z Ukrainy przebywających na terenie województwa świętokrzyskie można znaleźć też na stronie internetowej projektpracaukraina.pl. Publikowane są one zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., jak i ci, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, mogą zostać zatrudnieni u każdego pracodawcy. Po stronie pracodawcy leży obowiązek zgłoszenia faktu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA