| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Kiedy ZUS nie przyzna ulgi w spłacie składek?

Kiedy ZUS nie przyzna ulgi w spłacie składek?

Przedsiębiorca, który złoży wniosek do ZUS o udzielenie ulgi w spłacie składek, może spotkać się z brakiem rozpatrzenia tego wniosku lub z odmową przyznania pomocy. W jakich przypadkach wnioskodawca nie uzyska ulgi?

Kiedy ZUS może nie rozpatrzyć wniosku o udzielenie ulgi?

Wniosek o udzielenie ulgi pozostaje bez rozpatrzenia w przypadkach, gdy w wyznaczonym przez ZUS terminie: nie wywiązano się z obowiązku opłacenia składek niepodlegających uldze, nie złożono dokumentacji niezbędnej do zbadania swojej sytuacji finansowej, nie złożono dokumentacji ubezpieczeniowej umożliwiającej ustalenie salda na koncie lub nie dostarczono informacji dotyczących pomocy publicznej, o którą się ubiegano. Jeśli ZUS postanowi nie rozpatrzyć wniosku, zawiadomi o tym na piśmie. Jeśli termin wyznaczony na złożenie dokumentów wymaganych do rozpatrzenia wniosku jest zbyt krótki, można skontaktować się z ZUS i ustalić nowy termin złożenia dokumentów.

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie lub o umorzenie należności wobec ZUS

Warunki przyznania ulgi

Podstawowym zadaniem jednostki ZUS, która opiniuje Twój wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty lub odroczenie terminu płatności składek, jest stwierdzenie na podstawie dostępnych danych, czy będziesz zdolny do uregulowania należności objętych umową. W tym celu ZUS musi zbadać dokumentację dostarczoną przez Ciebie. ZUS stara się uwzględnić propozycję wnioskodawcy, jednak na ostateczne ustalenie warunków spłaty mają wpływ takie czynniki jak:

  • wysokość zadłużenia,
  • ocena sytuacji finansowej przedsiębiorcy,
  • lub inne czynniki, np. sezonowość prowadzonej działalności.

Termin płatności raty (dzień miesiąca) ustala się indywidualnie dla każdego dłużnika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Kiedy ZUS może Ci odmówić przyznania ulgi?

ZUS może odmówić przyznania ulgi, jeśli: nie opłaciłeś składek bieżących lub kosztów egzekucyjnych należnych Dyrektorowi Oddziału ZUS – chyba że zostały one rozłożone na raty lub umorzone. Inny powodem może być wynik przeprowadzonej analizy finansowej. Jeśli wykazała, że nie będziesz w stanie wywiązać się z zobowiązań wynikających z umowy, ZUS odmówi przyznania ulgi.

Ulga nie zostanie również przyznana , jeżeli z dotychczasowej współpracy z Tobą jako płatnikiem wynika, że Twoje działania nie miały na celu spłaty zadłużenia, lecz na przykład odłożenie w czasie egzekucji, wyprowadzenie składników majątkowych lub uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami lub gdy ulga ma charakter powtarzającego się czynnika pozwalającego na osiągnięcie pozytywnego wyniku gospodarczego. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem ZUS w sprawie udzielenia ulgi, możesz wystąpić z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, podając nowe okoliczności w sprawie i argumenty, które ZUS pominął przy rozpatrywaniu wniosku.

Problem z opłacaniem składek - rodzaje pomocy udzielanej przez ZUS

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »