| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie cudzoziemców > Jakie są rodzaje wiz dla cudzoziemców?

Jakie są rodzaje wiz dla cudzoziemców?

Wizy dla cudzoziemców w Polsce nie są jednolite. Jest ich kilka rodzajów i każda z nich ma inne przeznaczenie.

Zacznijmy od definicji wizy zawartej w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach. Zgodnie z nią, wiza to zezwolenie wydane cudzoziemcowi przez organ polski lub organ, którego właściwość w tej sprawie wynika z postanowień umów międzynarodowych obowiązujących Rzeczpospolitą Polską lub organ państw obszaru Schengen, uprawniające go do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innych państw obszaru Schengen, przejazdu przez to terytorium i pobytu na nim w czasie, w celu i na warunkach w nim określonych.

Przeczytaj również: Kiedy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę

Rozróżniamy wizę jednolitą i wizę krajową. Wiza jednolita, to zgodnie ze wskazaną wyżej ustawą, wiza, o której mowa w art. 10 Konwencji Wykonawczej z dnia 19 czerwca 1990 r. do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach.

Wspomniany artykuł 10 Konwencji stanowi, że wiza jednolita obowiązuje na terytorium wszystkich krajów podpisujących konwencję Schengen, a okres jej wynosi najwyżej trzy miesiące. Wiza jednolita może być:

a) wizą na podróż, ważną na jeden lub więcej wjazdów, przy czym ani okres nieprzerwanego pobytu, ani łączny okres następujących po sobie pobytów nie może przekraczać okresu trzech miesięcy w półroczu, licząc od daty pierwszego wjazdu;
b) wizą tranzytową, która upoważnia jej posiadacza do jednego, dwóch lub wyjątkowo kilku tranzytów przez terytoria państw, które podpisały układ w Schengen w celu udania się na terytorium państwa trzeciego, przy czym czas tranzytu nie może przekraczać pięciu dni.

Porównaj: Ewidencje niebędące częścią akt osobowych

Wiza krajowa to wiza uprawniająca do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przejazdu przez to terytorium i pobytu na nim.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU19
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

System telefonicznej informacji dla podatników utworzony przez Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem Infor.pl »