| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa na zastępstwo po zmianach w Kodeksie pracy

Umowa na zastępstwo po zmianach w Kodeksie pracy

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016 r. umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowi rodzaj umowy na czas określony.

Pytanie

Pani Agnieszka ma umowę na czas zastępstwa do 30 kwietnia 2018 r. W czasie trwania umowy urodziła dziecko. Złożyła wniosek o urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze. Osoba, którą zastępuje złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienie stron. W którym momencie będzie można rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która ma umowę na czas zastępstwa?

Polecamy książkę: Wielka Księga Prawa Pracy

Odpowiedź

Do nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1220 z późn. zm.) spornym był charakter umowy o pracę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Niektórzy przedstawiciele doktryny prawa pracy traktowali ją za całkowicie odrębny rodzaj umowy o pracę. Można było się też spotkać z poglądem, iż rzeczona umowa stanowi zwyczajną umowę o pracę na czas określony ze specyficznie wyznaczonym terminem jej obowiązywania. Dominował jednak pogląd uznający umowę o pracę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy za rodzaj umowy o pracę na czas określony. Spory zakończyła rzeczona nowelizacja. Z Kodeksu Pracy jasno wynika bowiem, iż umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowi rodzaj umowy na czas określony.

Omawiana umowa zawierana jest w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia zastępstwa dla pracownika, którego absencja w pracy ma charakter usprawiedliwiony, np. w związku z korzystaniem przez pracownika z urlopów związanych z rodzicielstwem.

Zazwyczaj czas trwania umowy w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy pokrywa się z okresem absencji w pracy zastępowanego pracownika. Ulega ona rozwiązaniu z chwilą zakończenia usprawiedliwionej nieobecności. Zdarzają się jednak przypadki, w których umowa jest zawierana na okres krótszy niż czas trwania nieobecności zastępowanego pracownika lub na czas trwania nieobecności, ale z zastrzeżeniem, iż nie dłużej niż do określonej daty.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK