| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Polecenie wykonywania pracy a zawarcie umowy na czas nieokreślony

Polecenie wykonywania pracy a zawarcie umowy na czas nieokreślony

Polecenie wykonania pracy może mieć wpływ na zawarcie kolejnych umów tak na czas określony jak i na nieokreślony.

Obecnie z moim pracodawcą mam zawartą drugą umowę o pracę na czas określony do dnia 31 maja 2010 r. Dostałem jednak polecenie wyjechania w podróż służbową, a zaplanowaną datą powrotu jest 6 czerwca 2010 r. co oznacza, że przez kilka dni będę pracował bez umowy o pracę. Kiedy pytałem mojego pracodawcę o te okoliczności, powiedział że wszystko załatwimy po powrocie. Mam jednak pewne wątpliwości, czy powinienem jechać w tą podróż służbową?

Odpowiedź

Kodeks pracy stanowi, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nie określony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Porównaj: Wygaśnięcie a rozwiązanie stosunku pracy

Ponadto, uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę, która może być również umową o pracę na czas nieokreślony.

Z powyższych przepisów wynika, że jeżeli nawet strony nie zawarły kolejnej umowy, ale uzgodniły, że po wygaśnięciu obowiązującej umowy pracownik nadal ma wykonywać pracę, to w dniu po wygaśnięciu starej umowy dochodzi automatycznie do zawarcia następnej. Jeżeli jest to trzecia umowa, to wtedy będzie to umowa na czas nieokreślony.

We wskazanym przez Pana przypadku doszło do takiego uzgodnienia, a zatem pomimo formalnego braku podpisania umowy na czas nieokreślony, zostaje ona zawarta następnego dnia po wygaśnięciu tej, która obecnie Pana obowiązuje.

Polecamy serwis: Urlopy

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wykonanie polecenia może mieć wpływ na zawarcie umowy na czas nieokreślony?
Czy wykonanie polecenia może mieć wpływ na zawarcie umowy na czas nieokreślony?

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018169.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK