| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Żądanie zaświadczenia o niekaralności

Żądanie zaświadczenia o niekaralności

Często spotykamy się z sytuacją, kiedy pracodawca żąda od osoby przyjmowanej do pracy zaświadczenia o niekaralności. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Karnym, w rejestrze tym gromadzi się dane o osobach:
1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
4) prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych,
5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę ,
7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
8) poszukiwanych listem gończym,
9) tymczasowo aresztowanych,
10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Polecamy serwis Urlopy

Z punktu widzenia pracownika, od którego pracodawca żąda takiego zaświadczenia istotne znaczenie ma art. 6 tejże ustawy, który wymienia osoby, które mogą żądać informacji o niekaralności. Punkt 10 wprawdzie wskazuje na pracodawcę, ale wymienia okoliczności, kiedy pracodawca takiego zaświadczenia może żądać. Mianowicie prawo do informacji przysługuje pracodawcom, w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

A zatem żądanie zaświadczenia możliwe jest, według przepisów ustawy, tylko w sytuacjach wyjątkowych, kiedy „stan niekaralności” wymagany jest do podjęcia pracy na określonym stanowisku.

Również Kodeks pracy, wymieniając dokumenty, których może żądać od pracownika nie wymienia takiego zaświadczenia, a jedynie dane osobowy, czy dane dotyczące wykształcenia.

Podsumowując przepisy prawa, pracodawca nie może żądać od pracownika przedstawienia zaświadczenia o niekaralności, nawet jeżeli sam za nie zapłaci. Wyjątkiem są określone w przepisach szczególnych sytuacje, przykładowo można tutaj podać rozpoczęcie działalności brokerskiej. W przypadku zatrudnienia na „zwykłe” stanowisko pracy, żądanie takiego zaświadczenia jest bezprawne.

Zobacz: Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK