| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Co do zasady, pracownicy nieobecni w pracy z powodu choroby podlegają ochronie przed zwolnieniem, jak zresztą wszyscy pracownicy nieobecni w danym czasie, również ci przebywający na urlopie. Kodeks pracy dopuszcza jednak sytuację, kiedy zwolnienie chorego pracownika jest możliwe.

Analizując przesłanki wypowiedzenia umowy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu chorobowym wskazać należy w pierwszej kolejności art. 41 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przepis ten należy „czytać” razem z art. 53 Kodeksu, który z kolei przewiduje możliwość zwolnienia pracownika na chorobowym.

Zgodnie z tym artykułem, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Z powyższego wynika, że szczególnie jeśli okres choroby przedłuża się, pracodawca w pewnych sytuacjach może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia. Takie rozwiązanie chroni pracodawcę przed „blokowaniem” miejsca pracy przez pracownika, który większość czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim, niż rzeczywiście wykonuje pracę.

Przeczytaj również: Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Warto także pamiętać, że do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego Kodeks pracy uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy, nie dolicza się okresu tej niezdolności. 

Z kolei, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, wówczas pracodawca może rozwiązać umowę o pracę, jeśli okres nieobecności w pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. Okres pobierania wynagrodzenia w trakcie niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby lub wypadku przy pracy to pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. Po tym okresie pracownik ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego, który może pobierać przez 182 dni ( niektórych przypadkach 270 dni).

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU20
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem Infor.pl »