| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Rozwiązanie bez wypowiedzenia > Roszczenie pracodawcy wobec pracownika za nieuzasadnione rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Roszczenie pracodawcy wobec pracownika za nieuzasadnione rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Pracodawcy przysługują określone roszczenia wobec pracownika, który rozwiązał z nim umowę bez wypowiedzenia bez uzasadnionych przyczyn.

Pracownik może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym w ściśle określonych przypadkach.

Po pierwsze pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Po drugie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Zobacz: Czym jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?

Roszczenia pracodawcy

W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Odszkodowanie, przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Odszkodowanie, jakie przysługuje pracodawcy jest równe odszkodowaniu, jakie przysługuje pracownikowi rozwiązującemu umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawca ma prawo do odszkodowania, kiedy zostaną spełnione następujące warunki:

  • nastąpi nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika,
  • pracodawca poniesie szkodę w związku z natychmiastowym zakończeniem stosunku pracy przez pracownika,wystąpi związek pomiędzy szkodą pracodawcy a nieuzasadnionym rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.

Zobacz serwis: Zwolnienia grupowe

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK