| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Jakie wynagrodzenie otrzyma za czas choroby? Jak w takim wypadku oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu

Okres wypowiedzenia nie powoduje ustania stosunku pracy niezależnie od tego, która ze stron wypowiedziała umowę. Oznacza to, że do czasu upłynięcia okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługują takie sama prawa jak przed tym okresem w tym także ubezpieczenie chorobowe.

Zatem wysokość zasiłku chorobowego w trakcie trwania okresu wypowiedzenia nie ulega zmianie i pracownikowi przysługuje taki sam zasiłek, jaki przysługiwał mu przed okresem wypowiedzenia.

Wysokość zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia

Wysokość wynagrodzenia zasiłku chorobowego dla pracowników przebywających na okresie wypowiedzenia oblicza się tak samo, jak dla pracowników nie będących w okresie  wypowiedzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy wysokość wynagrodzenia zasiłku chorobowego pracownika zatrudnionego na postawie umowy o pracę wynosi 80% podstawy wynagrodzenia i jest wypłacane za każdy dzień przebywania na zwolnieniu chorobowym.

Istnieją jednak sytuacje, w których pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia za przebywanie na zwolnieniu lekarskim m. in. w przypadku ciąży pracownicy, albo w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Urlop wypoczynkowy w trakcie okresu wypowiedzenia, a zasiłek chorobowy

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia nie ma wpływu na należne świadczenia chorobowe przysługujące pracownikowi w tym okresie. Oznacza to, że jeżeli pracownik podczas urlopu wypoczynkowego zachoruje i potwierdzi swoja niezdolność do pracy zwolnieniem lekarskim to bieg urlopu zostaje przerwany. Za okres choroby pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek, a urlop wypoczynkowy może wykorzystać później.

Zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy

Rozwiązanie umowy nie zawsze oznacza, że były pracownik nie może skorzystać z zasiłku chorobowego. Zgodnie z art. 7 ustawy zasiłkowej w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstanie już po rozwiązaniu stosunku pracy, to dla wypłaty zasiłku chorobowego ważne jest, aby zostały spełnione następujące warunki:

  • niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy w razie chorób zakaźnych lub innych, których objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby oraz
  •  trwała nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.

WSKAŹNIKI I STAWKI: Zasiłek chorobowy

W sytuacji, gdy choroba rozpoczęła się w trakcie trwania zatrudnienia i skończyła po jego ustaniu to przed ustaniem stosunku pracy  pracownik dostarcza pracodawcy  zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, a następnie pracodawca po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę przekazuje to zaświadczenie  do ZUS. Do zaświadczenia ZUS ZLA dołącza zaświadczenie na druku ZUS Z-3.

Zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK