| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?

Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?

Kodeks pracy ściśle określa okresy wypowiedzenia, po których następuje rozwiązanie umowy. Poza przypadkiem, gdy pracodawca i pracownik sami uzgodnią skrócenie okresu wypowiedzenie, zastosowanie okresu krótszego niż przewidują to przepisy kodeksu jest bezskuteczne.

Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że zastosowanie okresu wypowiedzenia krótszego, niż wynika to z przepisów prawa pracy, i tak powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z chwila upływu terminu właściwego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy.

Przeczytaj również: Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę

Pan Tomek dostał od swojego pracodawcy wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony, w której strony przewidziały dwutygodniowy termin wypowiedzenia. W wypowiedzeniu znalazło się pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy, przy czym pracodawca przekazał Panu Tomkowi, że jego umowa wygasa z chwilą obecną i nie ma on już obowiązku świadczenia pracy. Takie „skrócenie” okresu wypowiedzenia jest bezskuteczne, a 7-dniowy termin na wniesienie odwołania będzie biegł od dnia zakończenia dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.

Kwestie skrócenia okresu wypowiedzenia przez bezprawną i jednostronną czynność pracodawcy są również ważne dla pracownika z punktu widzenia należnego mu wynagrodzenia.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Nawet jeżeli pracodawca postanowi, że bezprawnie skraca pracownikowi jego okres wypowiedzenia, to pracownik będzie miał roszczenie o wypłatę wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku okresu 3-miesięcznego może to być spora suma.

Należy jednak podkreślić, że poza faktem, że umowa wypowiedziana w taki sposób rozwiąże się upływem okresu wypowiedzenia przewidzianego przez Kodeks pracy, to pracownikowi w przypadku tak zastosowanych przepisów nie przysługują roszczenia o odszkodowanie czy przywrócenie do pracy. W związku z tym, że wypowiedzenie i tak na mocy Kodeksu pracy zakończy się w prawidłowym terminie, ustawodawca uznał, że pracodawcy nie należą się w tym wypadku dodatkowe roszczenia.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »