| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Przywrócenie do pracy członka zarządu

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołany pracownik ma prawo wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Co w sytuacji, gdy przywrócenie do pracy dotyczy członka zarządu, który już nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji? Czy wówczas, zamiast przywrócenia do pracy, pracownik może otrzymać odszkodowanie?

Z istoty nadużycia prawa podmiotowego wynika, że dokonuje go strona, która, wykonując swoje prawo, czyni to niezgodnie z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa. Każda ze stron stosunku pracy musi postępować przy wykonywaniu swoich uprawnień zgodnie z wymaganiami moralności i uznanymi regułami obyczajowymi. Oznacza to, że w stosunkach pracy liczy się nie sama litera prawa, lecz także owe pozaprawne reguły nazwane zasadami współżycia społecznego (zobacz przykład 2).

Omawiana uchwała Sądu Najwyższego nie jest ostatecznie korzystna dla pracodawców. Wynika z niej, że wszystkie konsekwencje powinien ponieść pracodawca, skoro zdecydował o zawarciu umowy o pracę na czas nieokreślony, a następnie bezzasadnie odwołał pracownika. Według SN, z samej istoty powierzonych obowiązków pracowniczych naturalnym i uzasadnionym rodzajem stosunku w tym przypadku jest stosunek pracy, nawiązany na podstawie wyboru lub na czas wykonywania obowiązków członka zarządu. Racjonalny pracodawca ma zatem możliwość uniknięcia niekorzystnych skutków wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie. Jeśli mimo to godzi się na umowę o pracę na czas nieokreślony, to ze wszystkimi skutkami z niej wynikającymi, także z konsekwencją w postaci ograniczenia możliwości swobodnego rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę.

Pracownik będący członkiem zarządu, z którym niesłusznie rozwiązano umowę o pracę, wystąpił do sądu o przywrócenie go do pracy na poprzednim stanowisku. Jednakże pracownik ten nie może ze względów zdrowotnych wykonywać obowiązków na zajmowanym stanowisku. Zdaje on sobie sprawę z tego, że ma prawo do przywrócenia do pracy, jak i z tego, że w rzeczywistości nie będzie w stanie pełnić swoich dotychczasowych obowiązków. Tym samym należy uznać, że pracownik ten próbuje uczynić ze swojego prawa (przywrócenia do pracy) użytek, ponieważ nie będzie mógł de facto pełnić dotychczasowych obowiązków. W takim przypadku sąd uzna, że stan zdrowia pracownika wskazuje na to, że jego roszczenie o przywrócenie do pracy jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa. Innymi słowy, w takiej sytuacji przywrócenie nawet niesłusznie odwołanego członka zarządu do pracy, jako sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa, nie dojdzie do skutku.

Forum Kadry

czajkowska.matosiuk@gmail.com

Podstawa prawna:

  • art. 203 § 1 i art. 370 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych; t.j. z 19 kwietnia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.)
  • art. 24 zd. 1 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. nr 78, poz. 483 ze zm.)
  • art. 8, art. 22 § 1, art. 33, art. 48, art. 114, art. 122 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; t.j. z 23 grudnia 1997 r. (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • art. 296 § 1, art. 369 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK