| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy w okresie przedemerytalnym

Osoby, które posiadają długi staż pracy i którym brakuje nie wielu lat pracy do uzyskania prawa do emerytury podlegają ochronie przed wypowiedzeniem.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Ochrony nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Warunki, które muszą zostać spełnione, aby pracownik podlegał ochronie w wieku przedemerytalnym są następujące:

  • pracownik musi osiągnąć wiek niezbędny do przyznania mu prawa do emerytury - obecnie powszechny wiek przedemerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • pracownik musi legitymować się odpowiednim stażem pracy.

Z ochrony nie będzie mógł skorzystać pracownik, któremu wprawdzie brakuje niespełna cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale wraz z jego osiągnięciem nie będzie posiadał okresu zatrudnienia uprawniającego do emerytury.
W odniesieniu do niektórych pracowników obowiązuje niższy od powszechnego wiek emerytalny. W przypadku takich pracowników, korzystają oni z ochrony w okresie czterech lat przed jego osiągnięciem.

Zobacz: Powszechna ochrona przed wypowiedzenia umowy o pracę

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się ochrony przed wypowiedzeniem pracowników w okresie przedemerytalny. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Skuteczne będzie wypowiedzenie umowy o pracę złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego, nawet jeśli do rozwiązania stosunku pracy doszłoby już w jego trakcie. Wypowiedzenie dokonane przed datą rozpoczęcia obowiązywania zakazu wypowiedzenia, będzie ważne i skuteczne. Zakaz dotyczy niemożliwości wypowiedzenia umowy, a nie jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli wypowiedzenia dokonane zostało wcześniej.

Ochrony nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nie ma podstaw do dodatkowej ochrony pracy osób, które mają już zapewnione określone źródło dochodu. Oznacza to, że w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy brak jest zakazu złożenia wypowiedzenia umowy o pracę.

Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ochrony przedemerytalnej nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Ochrony przedemerytalnej nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK