| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Wynagrodzenie za strajk

Wynagrodzenie za strajk

Obecnie dość powszechną metodą na wyrażenie swojego niezadowolenia z postępowania pracodawcy stał się strajk. Warto się jednak zastanowić, czy w trakcie akcji strajkowej zachowujemy prawo do wynagrodzenia.


Kwestie rozstrzygania sporów pomiędzy pracownikami a pracodawcą reguluje ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Strajk traktuje ona jednak jako ostateczność i uznaje go za legalny dopiero po wyczerpaniu wszystkich wcześniejszych możliwości, które są określone tą ustawą, a są to rokowania, mediacja i arbitraż.

Zasadniczo dopiero po wyczerpaniu tej drogi, pracownicy mogą strajkować. Strajk może być zorganizowany bez zachowania tych zasad, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku, gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym. Wspomniana wcześniej ustawa określa strajk jako zbiorowe powstrzymywanie się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego ich interesów, takich jak warunki pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników.

Zobacz: Podwyżki wynagrodzenia przyznawane za okres wsteczny

Udział w strajku jest dobrowolny.

Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

Kluczowym dla określenia wynagrodzenia pracownika za strajk jest art. 23 wyżej wskazanej ustawy, zgodnie z którym w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

Zobacz serwis: Premie i nagrody

Oznacza to, że strajkujący pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za czas strajku. W przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie z dołu, czas strajku zostanie im odliczony od wypłaty, natomiast w przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie z góry – będą musieli zwrócić otrzymane wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej godzinom spędzonym na akcji strajkowej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK