| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Wynagrodzenie za strajk

Wynagrodzenie za strajk

Obecnie dość powszechną metodą na wyrażenie swojego niezadowolenia z postępowania pracodawcy stał się strajk. Warto się jednak zastanowić, czy w trakcie akcji strajkowej zachowujemy prawo do wynagrodzenia.


Kwestie rozstrzygania sporów pomiędzy pracownikami a pracodawcą reguluje ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Strajk traktuje ona jednak jako ostateczność i uznaje go za legalny dopiero po wyczerpaniu wszystkich wcześniejszych możliwości, które są określone tą ustawą, a są to rokowania, mediacja i arbitraż.

Zasadniczo dopiero po wyczerpaniu tej drogi, pracownicy mogą strajkować. Strajk może być zorganizowany bez zachowania tych zasad, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku, gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym. Wspomniana wcześniej ustawa określa strajk jako zbiorowe powstrzymywanie się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego ich interesów, takich jak warunki pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników.

Zobacz: Podwyżki wynagrodzenia przyznawane za okres wsteczny

Udział w strajku jest dobrowolny.

Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

Kluczowym dla określenia wynagrodzenia pracownika za strajk jest art. 23 wyżej wskazanej ustawy, zgodnie z którym w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

Zobacz serwis: Premie i nagrody

Oznacza to, że strajkujący pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za czas strajku. W przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie z dołu, czas strajku zostanie im odliczony od wypłaty, natomiast w przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie z góry – będą musieli zwrócić otrzymane wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej godzinom spędzonym na akcji strajkowej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK