| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Odprawy > Kiedy nie przysługuje odprawa pośmiertna?

Kiedy nie przysługuje odprawa pośmiertna?

Nie we wszystkich przypadkach rodzina zmarłego pracownika otrzyma po nim odprawę pieniężną. W niektórych przypadkach ciężar wypłaty świadczeń po śmierci pracownika ponosi nie pracodawca, ale ubezpieczyciel.

Co do zasady po śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy rodzinie zmarłego przysługuje odprawa pośmiertna. Do odprawy pośmiertnej prawo mają następujące osoby:

  • małżonek,
  • inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej.

Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od stażu pracy w danym zakładzie pracy zmarłego pracownika. Odprawa pośmiertna wynosi:

  • równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia - poniżej 10 lat,
  • równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia - co najmniej 10 lat, lecz mniej niż 15,
  • równowartość sześciomiesięcznego wynagrodzenia - 15 lat i więcej.

Zobacz: Jaka odprawa po zwolnieniu pracownika?

Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostała tylko jedna osoba uprawniona do otrzymania odprawy, wypłaca się ją w połowie wysokości.

Bez odprawy pośmiertnej

Możemy mówić o dwóch przypadkach, kiedy oprawa pośmiertna nie będzie wypłacana.

Po pierwsze pracownik nie miał małżonka ani innego członka rodziny, która spełniałaby kryteria otrzymania renty rodzinnej, a tym samy kryteria otrzymania prawa do odprawy pośmiertnej.

Brak osób uprawnionych do otrzymania odprawy pośmiertnej, wyłącza konieczność wypłacania odprawy. Odprawa pośmiertna może zostać przekazana tylko ściśle oznaczonemu gronu uprawnionych.

Po drugie pracodawca ubezpieczył pracownika na życie. W takim przypadku odszkodowanie wypłacane jest przez ubezpieczyciela. Odszkodowanie wypłacane jest w wysokości równej co

Wypłata odprawy pośmiertnej może okazać się dużym obciążeniem finansowym dla pracodawcy, w związku z tym pracodawca może odpowiedzialność tą przerzucić na ubezpieczyciela. Może w tym celu ubezpieczyć pracownika na życie. W przypadku, kiedy odszkodowanie jest nie niższe niż odprawa pośmiertna, jaka należałaby się rodzinie, pracodawca zwalnia się z obowiązku wypłacenia odprawy.

Najczęstszą formą ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia grupowe. Umowę zawiera pracodawca oraz instytucja ubezpieczeniowa. Jednak należy wiedzieć, że nie zawsze zawarcie takie umowy zwalnia pracodawcę od wypłaty odszkodowania. Pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej, jeżeli zmarły pracownik sam finansował składki na ubezpieczenie.

Zobacz serwis: Odprawy

Jeżeli łączna kwota wypłaconego świadczenia jest niższa niż przysługująca uprawnionym członkom rodziny odprawa pośmiertna, pracodawca ma obowiązek wypłacić różnicę między tymi świadczeniami.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK