| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Dla kogo dodatek za wysługę lat?

Dla kogo dodatek za wysługę lat?

Wynagrodzenie pracownika składa się nie tylko z wynagrodzenia podstawowego, ale także z różnego rodzaju dodatków, obowiązkowych bądź nie. Obowiązkowe wynikają z kodeksu pracy, nieobowiązkowe są zależne od pracodawcy. Jednym z nich jest dodatek za wysługę lat, zwany też dodatkiem stażowym. 

Dodatek za wysługę lat wypłacany jest pracownikom z tytułu przepracowania określonego czasu w danej firmie lub branży, a niekiedy z tytułu ogólnego stażu pracy. Prawo do dodatku może wynikać:

  • bezpośrednio z przepisów prawa i wtedy jest obowiązkowy
  • z przepisów wewnątrzzakładowych (układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania) i wtedy jest nieobowiązkowy

Regulamin wynagradzania może przewidywać oprócz wynagrodzenia zasadniczego również inne jego składniki i dodatki, różnego rodzaju nagrody i gratyfikacje.
Jednym z takich nieobowiązkowych składników jest dodatek za wysługę lat. Jeżeli jednak pracodawca nie wprowadzi dla swoich pracowników takiego dodatkowego wynagrodzenia, to bez względu na ilość przepracowanych u danego pracodawcy lat, dodatek nie będzie się należał.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Należy zauważyć, że jeszcze 15–20 lat temu, dodatek za wysługę lat był bardzo często spotykany u pracodawców, obecnie dotyczy w głównej mierze tylko pracowników jednostek budżetowych.

Jeżeli w firmie wypłacany jest dodatek stażowy, wysokość dodatku i zasady jego przyznawania określane są bądź w regulaminie wynagradzania, który taki dodatek przewiduje, bądź w układzie zbiorowym pracy, którym pracownicy są objęci. Wskazują one również, jakie okresy zatrudnienia wlicza się do stażu pracy (np. w danej firmie czy branży).

Dodatek stażowy jest więc nieobowiązkowym składnikiem wynagrodzenia. Ustalany jest najczęściej jako procent wynagrodzenia i jego wysokość wzrasta wraz ze stażem pracy. Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przyznają pracownikowi dodatek za wysługę lat, stanowi on składnik normalnego wynagrodzenia. Dodatek wypłacany jest co miesiąc

Polecamy: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry

Warto podkreślić, że obowiązkowy dodatek stażowy przewidziany jest w zasadzie tylko dla pracowników jednostek sfery budżetowej i nauczycieli. Ustawa o pracownikach samorządowych, czy Karta Nauczyciela przewidują dla swoich grup zawodowych taki dodatek. Zarówno więc m.in. urzędnicy państwowi, jak i pracownicy poczty będą na równi uprawnieni do otrzymywania dodatku.

Podsumowując, dodatek za wysługę lat jako obowiązkowy dodatek do wynagrodzenia przysługuje tylko określonym grupom zawodowym. W pozostałych przypadkach jest nieobowiązkowy i zależy wyłącznie od pracodawcy. Może to oznaczać, że w dwóch zakładach pracy zajmujących się np. produkcją samochodów, w jednym zakładzie pracownicy będą otrzymywali dodatek stażowy, a w drugim już nie.

Zobacz: Kiedy pracownik nie dostanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Forum Kadry

avatar

2013-12-28 21:29 Zgłoś

zdecydowanie musi być zachowane że płaca wynosi 1.600 zł (najniższa )od tej podstawy naliczane jest stażowe w zależności od przepracowanych lat pracy. Jest to dodatek,a więc jak sama nazwa mówi dolicza się go do wypłaty. Tłumaczenie logiczne, niestety mija się z rzeczywistością. Począwszy od 2013 roku mój dodatek stażowy w większości wlicza się do płacy minimalnej (jest naliczany od 1520, a nie 1600, a od 2014 r. będzie od 1580, a nie 1680).

avatar

2013-09-15 23:21 Zgłoś

zdecydowanie musi być zachowane że płaca wynosi 1.600 zł (najniższa )od tej podstawy naliczane jest stażowe w zależności od przepracowanych lat pracy. Jest to dodatek,a więc jak sama nazwa mówi dolicza się go do wypłaty.

avatar

2013-09-15 23:01 Zgłoś

w moim zakładzie obowiązuje dodatek stażowy,czy może on być dodany do całości wypłaty i uważany łącznie jako podstawowy,czy też osobno tzn musi być zachowane,że podstawowy to 1.600 zł i do tego dolicza się stażowy?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem Infor.pl »