| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

Bony dla młodych bezrobotnych - podsumowanie

Bony dla młodych bezrobotnych to forma aktywizacji osób, którzy nie przekroczyli jeszcze 30. roku życia. Została wprowadzona wraz z reformą urzędów pracy. Ile osób skorzystało z tego typu pomocy?

Prawie 13 tysięcy młodych bezrobotnych, którzy nie przekroczyli 30. roku życia skorzystało z bonów. Bony stażowowe, szkoleniowe, na zasiedlenie oraz na zatrudnienie pojawiły się w maju wraz z reformą urzędów pracy i są nową formą aktywizacji młodych bezrobotnych.

- Brak doświadczenia zawodowego i niedopasowanie kwalifikacji do rynku pracy, to główne przyczyny braku pracy wśród młodych ludzi. Z myślą o nich przygotowaliśmy nowe rozwiązania, które będą wspierać ich w aktywnym poszukiwaniu pracy, zdobywaniu nowych kwalifikacji. Dzieki bonom młodzi mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego w realizacji swoich planów zawodowych: ukończenia szkolenia, zdobycia nowego doświadczenia zawodowego czy zmiany miejsca zamieszaknia – mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Marek Młynarz – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej: - Wprowadzenie nowych form w postaci bonów pozwala pracownikom urzędu na bardziej zindywidualizowane podejście do klienta i dostosowanie indywidualnego planu działania i kierowanej na jego podstawie pomocy do potrzeb i oczekiwań bezrobotnego oraz posiadanych przez niego kwalifikacji i umiejętności.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Z czterech rodzajów bonów największym zainteresowaniem cieszy się bon stażowy. Do tej pory skorzystało z niego ponad 9 300 bezrobotnych, najwięcej w powiecie kieleckim, bo aż ponad 300.

Jakie korzyści daje bon stażowy? To gwarancja skierowania na 6-miesięczny staż u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy. Dla osoby bezrobotnej to stypendium w wysokości 120% zasiłku oraz możliwość dofinansowania kosztu przejazdu do miejsca odbywania stażu i z powrotem. Dla pracodawcy po zakończeniu stażu wypłacana jest premia w wysokości 1500 zł.

- Jest to dobry sposób na poszerzenie swojej wiedzy, sprawdzenie się w wyuczonym lub też nowym zawodzie. Poza tym, forma ta daje możliwość zdobycia zatrudnienia na stałe, jeżeli pracodawca będzie zadowolony z naszych wyników - przekonuje Joanna Brońska pracująca na stanowisku asystenta do spraw księgowości.

Zadaj pytanie na FORUM

– Zdecydowałam się na odbywanie stażu właśnie u tego pracodawcy, ponieważ mam szansę na zdobycie doświadczenia w wyuczonym zawodzie tj. technik ekonomista. Myślę, że staż jest szansą na zdobycie doświadczenia i mam nadzieję, że umożliwi mi znalezienie pracy. Doświadczenie, to bardzo ważny atut na rynku pracy – mówi Agata Kawczyńska.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK