| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych

Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych

Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Budżet będzie opłacał składki za rodziców, którzy nie mają prawa do urlopów wychowawczych. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Sejm kończy pracę nad nowelizacją ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Przypomniał też, że był to elementem porozumienia PSL z Platformą w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.

Polecamy serwis: Uprawnienia rodzicielskie

Minister powiedział, że ustawa de facto tworzy urlop wychowawczy dla osób prowadzący własną działalność gospodarczą, ubezpieczonych w KRUS, a także dla nieubezpieczonych. Podkreślił, że warto by w tym czasie odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od jak najszerszej grupy.

Poseł Henryk Smolarz z PSL zauważył, że zmiana jest istotnym elementem polityki prorodzinnej w sytuacji gdy najwyższa dzietność nadal jest na terenach wiejskich.
Ustawa będzie- jego zdaniem- bardzo istotnym wsparciem dla osób korzystających z ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które zdecydują się na opiekę nad dzieckiem do lat trzech.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawą wymiaru składki dla przedsiębiorców będzie 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Składka dla osób nieubezpieczonych będzie odprowadzana od 75 procent płacy minimalnej.

Zdaniem ministra pracy, termin wejścia ustawy w życie - 1 września - nie jest zagrożony. Składki będą kosztowały budżet miliard czterysta tysięcy złotych rocznie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK