| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych

Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych

Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Budżet będzie opłacał składki za rodziców, którzy nie mają prawa do urlopów wychowawczych. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Sejm kończy pracę nad nowelizacją ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Przypomniał też, że był to elementem porozumienia PSL z Platformą w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.

Polecamy serwis: Uprawnienia rodzicielskie

Minister powiedział, że ustawa de facto tworzy urlop wychowawczy dla osób prowadzący własną działalność gospodarczą, ubezpieczonych w KRUS, a także dla nieubezpieczonych. Podkreślił, że warto by w tym czasie odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od jak najszerszej grupy.

Poseł Henryk Smolarz z PSL zauważył, że zmiana jest istotnym elementem polityki prorodzinnej w sytuacji gdy najwyższa dzietność nadal jest na terenach wiejskich.
Ustawa będzie- jego zdaniem- bardzo istotnym wsparciem dla osób korzystających z ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które zdecydują się na opiekę nad dzieckiem do lat trzech.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawą wymiaru składki dla przedsiębiorców będzie 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Składka dla osób nieubezpieczonych będzie odprowadzana od 75 procent płacy minimalnej.

Zdaniem ministra pracy, termin wejścia ustawy w życie - 1 września - nie jest zagrożony. Składki będą kosztowały budżet miliard czterysta tysięcy złotych rocznie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK