| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych

Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych

Urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Budżet będzie opłacał składki za rodziców, którzy nie mają prawa do urlopów wychowawczych. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Sejm kończy pracę nad nowelizacją ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Przypomniał też, że był to elementem porozumienia PSL z Platformą w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.

Polecamy serwis: Uprawnienia rodzicielskie

Minister powiedział, że ustawa de facto tworzy urlop wychowawczy dla osób prowadzący własną działalność gospodarczą, ubezpieczonych w KRUS, a także dla nieubezpieczonych. Podkreślił, że warto by w tym czasie odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od jak najszerszej grupy.

Poseł Henryk Smolarz z PSL zauważył, że zmiana jest istotnym elementem polityki prorodzinnej w sytuacji gdy najwyższa dzietność nadal jest na terenach wiejskich.
Ustawa będzie- jego zdaniem- bardzo istotnym wsparciem dla osób korzystających z ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które zdecydują się na opiekę nad dzieckiem do lat trzech.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawą wymiaru składki dla przedsiębiorców będzie 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Składka dla osób nieubezpieczonych będzie odprowadzana od 75 procent płacy minimalnej.

Zdaniem ministra pracy, termin wejścia ustawy w życie - 1 września - nie jest zagrożony. Składki będą kosztowały budżet miliard czterysta tysięcy złotych rocznie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »