REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sedlak & Sedlak: przyjęcie euro nie powinno w znaczący sposób wpłynąć na poziom wynagrodzeń

REKLAMA

Polscy pracownicy mogą zyskać na przyjęciu euro. Szybszy rozwój gospodarczy, który – jak pokazują doświadczenia innych krajów – może nastąpić po wstąpieniu do strefy wspólnej waluty,a także przynieść wzrost zarobków. Przeszkodą jest jednak zbyt wolno rosnąca wydajność pracy w stosunku do zwiększających się zarobków.

Doświadczenia innych krajów, które przyjęły euro pokazują, że wynagrodzenia wszędzie rosną. Jednak ten wzrost jest bardziej związany z wynikami gospodarczymi i poziomem rozwoju gospodarczego niż z samym faktem wejścia do strefy euro – przekonuje Kazimierz Sedlak, prezes firmy Sedlak & Sedlak.

Autopromocja

Badania sprzed kilku lat pokazują, że wśród 12 państw członkowskich strefy euro (11 państw, gdzie jednocześnie w 1999 roku wprowadzono wspólną walutę oraz Grecja, która dołączyła 2 lata później) w ośmiu płace wzrosły w okresie sześciu lat po przyjęciu euro w większym stopniu niż w analogicznym okresie poprzedzającym wejście do strefy. Przyjęcie euro ma też praktyczne znaczenie dla przedsiębiorców i pracowników krajów, gdzie wspólna waluta wchodzi do użytku.

Waluta upraszcza obrót gospodarczy, dokonywanie transakcji, zarabianie. Wiele osób już teraz w Polsce pracuje zdalnie dla zagranicznych firm, więc nastąpi uproszczenie całego obrotu gospodarczego. Dzięki temu wszyscy zyskamy – przekonuje Kazimierz Sedlak w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Tym bardziej, że już wejście do Unii Europejskiej przyczyniło się do rozwoju gospodarczego w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzamy regulacje prawne obowiązujące w całej Europie. Nasze doświadczenia po wejściu do UE pokazały, że bardzo na tym skorzystaliśmy, bo polski rynek pracy zyskał m.in. przez możliwość legalnego zarabiania za granicą. Dzięki temu zyskaliśmy dużo środków finansowych, które spłynęły do kraju – przypomina Kazimierz Sedlak.

Wprowadzenie wspólnej waluty również ma „wzbogacić rynek pracy”. Podobnie było w przypadku innych państw. Przykładowo w Irlandii nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy, szybko rosły też wynagrodzenia.

W Grecji wynagrodzenia znacząco wzrosły kilka lat po wejściu do strefy euro, ale to co się dzieje w tym kraju teraz pokazuje, że były to wzrosty nieuzasadnione. Ważne jest, by wynagrodzenia zwiększały się wraz ze wzrostem PKB i wydajności pracy. W Grecji nastąpiło zerwanie tej więzi i dynamika wynagrodzeń była większa niż wydajność pracy i stąd mają dużo kłopotów – tłumaczy.

W jego ocenie w Polsce mamy do czynienia z podobną sytuacją.

Wynagrodzenia rosną szybciej niż wydajność pracy i w związku z tym jest to zagrożenie dla całej gospodarki. Widzimy to zresztą częściowo odczuwając recesję i spowolnienie gospodarcze. Natomiast wprowadzenie w Polsce euro nie powinno w znaczący sposób wpływać na sam poziom wynagrodzeń – podkreśla prezes Sedlak&Sedlak.

Zobacz: 84 % Polaków źle ocenia sytuację na rynku pracy

Z danych firmy wynika, że dynamika wynagrodzeń w pierwszych 12 krajach strefy euro w latach 1993-1998 spadła z poziomu 3,5 proc. do 0,3 proc. W roku wprowadzenia euro do obiegu bezgotówkowego (1999) dynamika wzrosła do 1 proc., a dwa lata później (wprowadzenie euro do obiegu gotówkowego) osiągnęła poziom 1,6 proc. W kolejnych latach wzrost płac zaczął maleć, by w 2006 roku osiągnąć poziom zaledwie 0,9 proc.

Sytuacja na rynku pracy bardziej zależy od koniunktury w danym kraju i od obowiązującego w nim kodeksu pracy, czyli elastyczności rynku. A nie od samego faktu wejścia do strefy euro czy też wprowadzenia waluty euro – podkreśla Kazimierz Sedlak.

Do strefy euro należy 17 państw, kolejne dwa (Litwa i Łotwa) są w przededniu przyjęcia wspólnej waluty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

REKLAMA

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala na bezkarne działania odwetowe pracodawcy

Bycie sygnalistą będzie zagrożeniem dla sygnalisty. Ustawa pozwala bowiem na bezkarne działania odwetowe pracodawcy i doprowadzi do niezgłaszania naruszeń prawa. Opinia doktora Jakuba Rzymowskiego na temat procedowanego projektu ustawy o ochronie sygnalistów wyraża potrzebę debaty publicznej. Pilne prace nad ustawą z powodu zwłoki w implementacji unijnej dyrektywy nie mogą rzutować na jakość prac nad projektem.

REKLAMA

Bon energetyczny i cena maksymalna prądu. Rząd uruchamia program osłon przed podwyżkami cen energii w Polsce. Od kiedy i na jak długo?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jej celem jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kto zostanie objęty działaniami osłonowymi?

Rząd: 39 000 emerytów ma limit emerytury 3271,84 zł brutto. Czy i kiedy zniesienie limitu?

Kiedy uchylenie ustawa dezubekizacyjnej? Bo niej mowa. Obowiązuje od października 2017 r. W efekcie około 39 000 funkcjonariuszom służb PRL ma obniżone emerytury i renty. Nie mogą być one wyższe od średniej wypłacanej przez ZUS. Dla maja 2024 r. to 3271,84 zł brutto.

REKLAMA