| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Współcześnie wiele kobiet staje przed dylematem: kariera czy macierzyństwo. I o ile tradycyjnie to kobiety rezygnują na pewien czas z kariery zawodowej, i to ich prawa i obowiązki pracownicze w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego podlegają szczególnej ochronie w Kodeksie pracy, to jednak przepisy prawa wychodzą naprzeciw także pracownikom – ojcom, którzy chcą czynnie i świadomie uczestniczyć w wychowaniu dziecka. Bez względu na to, które z rodziców decyduje się na skorzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem, warto wiedzieć, czego konkretnie możemy oczekiwać od pracodawcy.

Ochrona pracy kobiet w ciąży dotyczy wszystkich kobiet zatrudnionych na podstawie umów terminowych, z wyjątkiem pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca oraz pracownicy zatrudnionej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika.

Pani Anna miała zawartą umowę o pracę na czas określony od dnia 1 marca 2010 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. W październiku 2010 roku okazało się, że Pani Anna jest w drugim miesiącu ciąży. W związku z tym, że w dniu rozwiązania umowy, tj. w dniu 31 grudnia 2010 r. Pani Anna będzie znajdować się w czwartym miesiącu ciąży, jej umowa o pracę przedłuży się do dnia porodu.

Należy pamiętać, że zakaz wypowiadania umów w okresie urlopu macierzyńskiego i związany z tym wyjątek dotyczący upadłości lub likwidacji zakładu, stosuje się także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Zakaz ten obowiązuje także w stosunku do obojga rodziców w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Wśród innych uprawnień pracowniczych, związanych nie tylko z rozwiązaniem umowy kobiety w ciąży, należy wskazać:
• art. 45 § 3 Kodeksu pracy – w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie określony, pracownik ma możliwość wyboru pomiędzy dwoma roszczeniami: odszkodowaniem i przywróceniem do pracy. Sąd może jednak nie uwzględnić roszczenia o przywrócenie do pracy, jeżeli uzna je za niemożliwe lub niecelowe. Nie dotyczy to jednak pracownicy w ciąży i pracowników w okresie urlopu macierzyńskiego – oni zawsze będą mogli zostać przywróceni do pracy, jeżeli takie będzie ich żądanie;
• art. 47 Kodeksu pracy - pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc. Jeżeli umowę o pracę rozwiązano z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy; dotyczy to także przypadku, gdy rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko;
• art. 50 § 5 Kodeksu pracy - jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Nie dotyczy to pracownicy w ciąży, ani ojca wychowującego dziecka – im zawsze będzie przysługiwało roszczenie o przywrócenie do pracy;
• art. 163 § 3 Kodeksu pracy – co do zasady urlopu wypoczynkowego udziela się zgodnie z ustalonym planem urlopów. W przypadku jednak pracowników (zarówno matki jak i ojca) korzystających z urlopu macierzyńskiego, pracodawca musi udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego;
• art. 165 pkt 4 Kodeksu pracy – urlop macierzyński uzasadnia wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w innym, niż wskazany w planie urlopów terminie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »