| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego konkubenta

Pracownik, który pozostaje w nieformalnym związku chciałby zgłosić swojego partnera oraz jego dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy konkubent może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny?

W tej sytuacji Państwa pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego ani swojej partnerki, ani jej dziecka. Osoby te nie są uważane za członków rodziny ubezpieczonego i nie ma tu znaczenia fakt, że osoby te pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeśli partnerka pracownika uzyska własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. umowę o pracę, umowę zlecenia, działalność gospodarczą, status osoby bezrobotnej), powinna zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Jeżeli nie uzyska takiego tytułu, wówczas pozostaje jej zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. To rozwiązanie niesie ze sobą obowiązek opłacania składki ubezpieczeniowej.

Zgłaszając się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, matka ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia również swoje dziecko. Nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Rozwiązaniem dla dziecka jest również zgłoszenie go do ubezpieczenia przez ojca lub dziadka albo babcię. Dziadkowie mogą zgłosić do ubezpieczenia swojego wnuka, jeżeli rodzice dziecka nie mają takiej możliwości (nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie).

Wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Okres obowiązywania

Podstawa wymiaru składki

Wysokość składki

1 lipca–30 września 2015 r.

4066,34 zł

365,97 zł

Osoby, których do ubezpieczenia zgłasza płatnik (np. pracodawca, zleceniodawca), informują go o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu doubezpieczenia zdrowotnego w 7-dniowym terminie. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca zgłasza członka rodziny na formularzu ZUS ZCNA.

Konkubenci nie są członkami rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej i nie mogą być zgłoszeni przez pracowników do ubezpieczenia zdrowotnego.

Pracownik wychowuje 3-letniego syna wspólnie ze swoją partnerką, która nie ma tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (nie jest nigdzie zatrudniona). Partnerka nie może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracownika, gdyż nie jest uważana za członka rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej. Natomiast pracodawca, na wniosek swojego pracownika, powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego syna.

Podstawa prawna:

● art. 5 ust. 3, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 581),

● obwieszczenie Prezesa GUS z 17 kwietnia 2015 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w drugim kwartale 2015 r. (M.P. z 2015 r. poz. 642).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »