| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy

Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy

Emerytura pomostowa przysługuje pracownikom, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową powinien otrzymać od pracodawcy stosowne dokumenty.

Płatnicy składek są zobowiązani dokonać zgłoszenia danych dotyczących zatrudnienia pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionych w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych w całym poprzednim roku kalendarzowym, w terminie do 31 marca każdego następnego roku kalendarzowego.

Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej.

Do 31 marca płatnicy składek dokonują zgłoszenia danych dotyczących zatrudnienia pracowników przy pracach w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na formularzu ZUS ZSWA.

Prywatni pracodawcy przy potwierdzaniu okresów pracy w szczególnych warunkach powinni powoływać się jedynie na rodzaje prac w szczególnych warunkach, które są zawarte w wykazach A i B stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r.

Okresów pracy w szczególnych warunkach w postępowaniu przed organem rentowym nie można udowadniać zeznaniami świadków.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK