| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Pracodawca musi wiedzieć, ilu członków zrzesza zakładowa organizacja związkowa

Pracodawca musi wiedzieć, ilu członków zrzesza zakładowa organizacja związkowa

Ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, nie określa wprost skutków ani sankcji niewywiązania się związku zawodowego z obowiązku przekazania pracodawcy informacji o łącznej liczbie członków danej organizacji związkowej. Wywiązanie się z niego ma jednak bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania związków zawodowych w zakładzie pracy.

Biorąc pod uwagę orzecznictwo Sądu Najwyższego, można wnioskować, że skoro zakładowa organizacja związkowa nie przedstawiła w określonym terminie informacji wymaganych przez ustawę, to pracodawca ma prawo uznać, że traci ona uprawnienia, które przepisy przewidują dla związkowych organizacji związkowych. Na skutek nieprzedstawienia informacji, o której mowa w art. 251 ust. 2 ustawy, zakładowa organizacja związkowa nie może przykładowo prowadzić rokowań zbiorowych i zawierać układów zbiorowych pracy, zajmować stanowiska w indywidualnych i zbiorowych sprawach z zakresu prawa pracy, współtworzyć wewnątrzzakładowego prawa pracy (np. regulaminu zfśs, regulaminu pracy i wynagradzania).

Skutki przekazania informacji po terminie

Informacja o liczbie zrzeszonych członków złożona po terminie (informacja spóźniona) jest wiążąca dla pracodawcy w zakresie uprawnień, które zostały przewidziane dla zakładowej organizacji związkowej. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wywołuje ona skutki dopiero od dnia przekazania jej pracodawcy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 6 października 2011 r., który w uzasadnieniu stwierdził, że zakładowa organizacja związkowa zrzeszająca co najmniej 10 członków uzyskuje uprawnienie dopiero od chwili spóźnionego przekazania informacji.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Informacja o łącznej liczbie członków

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK