| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Sposób ustalania wynagrodzenia chorobowego w razie nieprzepracowania przez pracownika pełnego miesiąca jest zależny od charakteru wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.

W sytuacji gdy prawo do świadczeń chorobowych powstanie w pierwszym miesiącu zatrudnienia, wówczas do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia należy przyjąć wynagrodzenie w wysokości, jaką pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości

Wynagrodzenie określone w umowie o pracę w stałej miesięcznej wysokości trzeba uzupełnić przez przyjęcie do podstawy wymiaru świadczenia kwoty określonej w umowie o pracę. Kwotę tę należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i ubezpieczenie chorobowe, które zostałyby potrącone przez pracodawcę od tego wynagrodzenia.

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS >>

Przykład

1 kwietnia 2010 r. w firmie został zatrudniony nowy pracownik, którego stałe miesięczne wynagrodzenie określone w umowie o pracę wynosi 3000 zł brutto. Pracownik ten na okres od 6 do 10 kwietnia przedstawił zwolnienie lekarskie. Legitymuje się ponad 10-letnim stażem pracy, dlatego też za czas zwolnienia lekarskiego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego (od początku roku jest to jego pierwsza niezdolność do pracy).

Ponieważ pracownik nie przepracował pełnego miesiąca, jego pensję należy uzupełnić. W tym przypadku wynagrodzenie pracownika zostało określone w stałej stawce miesięcznej, dlatego też do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć tę stawkę po pomniejszeniu o finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia społeczne.

Ustalamy wysokość finansowanych przez pracownika składek na ubezpieczenia społeczne:

3000 zł x 13,71% = 411,30 zł,

a następnie wynagrodzenie pracownika pomniejszamy o te składki:

3000 zł – 411,30 zł = 2588,70 zł.

Otrzymana kwota stanowi podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika.

Za wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości uważa się również wynagrodzenie określone w stawce godzinowej. Uzupełnione wynagrodzenie to miesięczne wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika. Ponieważ w takiej sytuacji w umowie o pracę ustalona jest jedynie stawka za godzinę pracy, należy wyliczyć miesięczną wysokość wynagrodzenia przez pomnożenie stawki godzinowej określonej w umowie o pracę przez liczbę godzin, jaką pracownik miałby do przepracowania w danym miesiącu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Od tak otrzymanej kwoty odejmuje się składki na ubezpieczenia społeczne, które zostałyby sfinansowane przez pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK