| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kiedy wygasa umowa o pracę? (art. 63)

Kiedy wygasa umowa o pracę? (art. 63)

W przeciwieństwie do rozwiązania umowy o pracę będącego efektem oświadczenia woli, wygaśnięcie takiej umowy następuje z mocy prawa, tzn. jest niejako „automatycznym” następstwem określonego w przepisach zdarzenia.

Takimi zdarzeniami, skutkującymi wygaśnięciem stosunku pracy, są w szczególności:
1) śmierć pracownika;
2) śmierć pracodawcy w razie nieprzejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę;
3) upływ 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania;
4) określony w przepisach szczególnych upływ terminu, w którym pracownik powinien był skontaktować się z pracodawcą w celu powrotu do pracy, jak na przykład niezgłoszenie przez pracownika, który pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, swojego powrotu w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru;
5) ze względu na specyfikę spółdzielczej umowy o pracę (t.j. powiązanie z członkostwem) - w razie ustania członkostwa pracownika w spółdzielni pracy.

Przeczytaj także: Kiedy można zwolnić chorego pracownika

Ponadto przepisy szczególne przewidują wygaśnięcie stosunku pracy, w związku z wystąpieniem negatywnych okoliczności w przypadku zawodów zaufania publicznego - tak np. stosunek pracy urzędnika służby cywilnej wygasa z powodu m.in. odmowy złożenia ślubowania czy zrzeczenia się obywatelstwa polskiego. Również stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania lub umowy o pracę z nauczycielem wygasa, jeżeli nowo zatrudniony nauczyciel nie usprawiedliwi w ciągu 7 dni swojego nieprzystąpienia do pracy.

W razie naruszenia przez pracodawcę przepisów regulujących wygaśnięcie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.

Polecamy serwis Urlopy

Wygaśnięcie umowy o pracę następuje z mocy prawa. Skutki następujące z mocy prawa powodują wyłączenie woli każdej ze stron stosunku pracy w zakresie jego trwania. Skutki wynikające z mocy prawa jako wyłączające wolę stron stosunku pracy nie mogą być interpretowane rozszerzająco i dlatego wygaśnięcie umowy o pracę czy stosunku pracy nawiązanego na innej podstawie nastąpić może wyłącznie w sytuacjach ściśle przez prawo określonych. Pismo pracodawcy stwierdzające wygaśnięcie stosunku pracy nie stanowi jego oświadczenia woli. Dotyczy stosunku pracy, który już nie istnieje z mocy prawa i wygasł w dacie przez prawo określonej.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie naruszenia przez pracodawcę przepisów regulujących wygaśnięcie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.
W razie naruszenia przez pracodawcę przepisów regulujących wygaśnięcie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK