| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kiedy wygasa umowa o pracę? (art. 63)

Kiedy wygasa umowa o pracę? (art. 63)

W przeciwieństwie do rozwiązania umowy o pracę będącego efektem oświadczenia woli, wygaśnięcie takiej umowy następuje z mocy prawa, tzn. jest niejako „automatycznym” następstwem określonego w przepisach zdarzenia.

Takimi zdarzeniami, skutkującymi wygaśnięciem stosunku pracy, są w szczególności:
1) śmierć pracownika;
2) śmierć pracodawcy w razie nieprzejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę;
3) upływ 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania;
4) określony w przepisach szczególnych upływ terminu, w którym pracownik powinien był skontaktować się z pracodawcą w celu powrotu do pracy, jak na przykład niezgłoszenie przez pracownika, który pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, swojego powrotu w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru;
5) ze względu na specyfikę spółdzielczej umowy o pracę (t.j. powiązanie z członkostwem) - w razie ustania członkostwa pracownika w spółdzielni pracy.

Przeczytaj także: Kiedy można zwolnić chorego pracownika

Ponadto przepisy szczególne przewidują wygaśnięcie stosunku pracy, w związku z wystąpieniem negatywnych okoliczności w przypadku zawodów zaufania publicznego - tak np. stosunek pracy urzędnika służby cywilnej wygasa z powodu m.in. odmowy złożenia ślubowania czy zrzeczenia się obywatelstwa polskiego. Również stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania lub umowy o pracę z nauczycielem wygasa, jeżeli nowo zatrudniony nauczyciel nie usprawiedliwi w ciągu 7 dni swojego nieprzystąpienia do pracy.

W razie naruszenia przez pracodawcę przepisów regulujących wygaśnięcie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.

Polecamy serwis Urlopy

Wygaśnięcie umowy o pracę następuje z mocy prawa. Skutki następujące z mocy prawa powodują wyłączenie woli każdej ze stron stosunku pracy w zakresie jego trwania. Skutki wynikające z mocy prawa jako wyłączające wolę stron stosunku pracy nie mogą być interpretowane rozszerzająco i dlatego wygaśnięcie umowy o pracę czy stosunku pracy nawiązanego na innej podstawie nastąpić może wyłącznie w sytuacjach ściśle przez prawo określonych. Pismo pracodawcy stwierdzające wygaśnięcie stosunku pracy nie stanowi jego oświadczenia woli. Dotyczy stosunku pracy, który już nie istnieje z mocy prawa i wygasł w dacie przez prawo określonej.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie naruszenia przez pracodawcę przepisów regulujących wygaśnięcie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.
W razie naruszenia przez pracodawcę przepisów regulujących wygaśnięcie stosunku pracy, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.

Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej78.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »