| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kiedy pracodawcy przysługuje odszkodowanie? (art. 61(1))

Kiedy pracodawcy przysługuje odszkodowanie? (art. 61(1))

Nie tylko pracownik ma prawo do odszkodowania w przypadku bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę. Również pracodawca, jeżeli uważa że wypowiedzenie umowy przez pracownika nie było zgodne z prawem, może żądać takiego odszkodowania.

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, m.in. gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Jeżeli pracownik rozwiąże umowę z powodu błahego, pracodawca może żądać w takim wypadku odszkodowania.

Polecamy: Ewidencja czasu pracy (art. 149)

O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Opisana regulacja oznacza, iż rozwiązanie stosunku pracy w sposób merytorycznie zasadny, lecz bez wymaganej formy (pisemna z podaniem przyczyny) nie pozwala pracodawcy na dochodzenie odszkodowania. Jest to rozwiązanie legislacyjne podobne od przyjętego wobec pracownika, który w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy w trybie natychmiastowym przez pracodawcę może zawsze dochodzić co najmniej odszkodowania.

Zobacz także: Zatrudnienie u pracodawcy który zaprzestał prowadzenia działalności

Przepis nie przewiduje możliwości wystąpienia z pozwem o odszkodowanie przeciwko pracownikowi, który rozwiązał stosunek pracy w trybie natychmiastowym na podstawie art. 55 § 1 . Nie jest też możliwe wystąpienie przeciwko takiemu pracownikowi o odszkodowanie na zasadach prawa cywilnego. Kwestia bowiem ewentualnych odszkodowań należnych od pracownika została uregulowana przepisami prawa pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK