| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Spory ze stosunku pracy > Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku

Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku

Strajk stanowi jeden ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych w zakładzie pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Tylko strajk spełniający określone w przepisach prawa pracy warunki jest legalny. Kiedy strajk nie jest legalny i jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy uczestniczący w nielegalnym strajku?

Strajk, stanowiący formę rozstrzygnięcia sporu zbiorowego pomiędzy pracownikami a pracodawcą, polega na zbiorowym powstrzymaniu się przez pracowników od wykonywania pracy. Z legalny uznaje się strajk, który dotyczy warunków pracy, płacy lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Strajk stanowi ostateczny sposób rozwiązywania konfliktów pracowników z pracodawcą. Uprzednio, w celu zażegnania konfliktu, pracownicy powinni sięgnąć po rokowania i mediację. Pracownicy nie maja obowiązku podejmowania w pierwszej kolejności rokowań lub mediacji w sytuacji, gdy pracodawca swoim bezprawnym działaniem uniemożliwia ich podjęcie lub w sytuacji, gdy pracodawca rozwiązał umowę o pracę z działaczem związkowym prowadzącym spór.

Mediacje w sporach zbiorowych

Zaznaczeni wymaga fakt, iż udział każdego z pracowników w strajku jest dobrowolny, a co za tym idzie każdy pracownik biorący udział w strajku, może się z niego wycofać w dowolnym momencie. Przedstawiciele nie wszystkich zawodów maja zapewnione prawo do strajku. Zgodnie z ustawą z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych bowiem, miedzy innymi policjanci, strażnicy graniczni i więzienni nie mają prawa do strajku. Dodatkowo, w pełni uzasadniony jest zakaz zaprzestania pracy w wyniku strajku na stanowiskach pracy, urzędach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz bezpieczeństwu państwa.

Strajk zakładowy jest dopuszczalny, a co za tym idzie ogłaszany przez organizacje związkową, po wyrażeniu zgody przez większość głosujących pracowników, gdy w głosowaniu tym wzięło udział co najmniej 50 proc. pracowników danego zakładu pracy. Strajk wielozakładowy jest zaś dopuszczalny w sytuacji, gdy uzyskano zgodę większości głosujących w zakładach pracy, które mają zostać objęte strajkiem, gdy w głosowaniu w każdym z tych zakładów udział wzięła co najmniej połowa pracowników.

Referendum strajkowe w czasie mediacji

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Prawo do strajku stanowi podstawową wolność związkową co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 lutego 2007 r. (I PK 209/2006), a co za tym idzie powstrzymanie się przez pracownika od wykonywania pracowniczych obowiązków w związku z udziałem w legalnym strajku, nie będzie stanowiło naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r., I PK 209/2006, kryterium oceny legalności strajku określają przepisy ustawy, zaś strajk może być nielegalny w różnym stopniu, w zależności od zakresu i wagi naruszenia przepisów ustawy. Stopień nielegalności strajku ma wpływ na odpowiedzialność za jego zorganizowanie bądź udział w nim. Udział w nielegalnym strajku stanowi naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych i może skutkować rozwiązaniem z pracownikiem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Aby doszło do odpowiedzialności z tytułu udziału w nielegalnym strajku, pracownik musi być świadomy jego bezprawności. Nie będzie wiec stanowił naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, udział w strajku, którego nielegalność wyszła na jaw dopiero w konsekwencji badani legalności referendum strajkowego przez sąd.

Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku. /Fot. Fotolia
Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku. /Fot. Fotolia

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK