| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Uprawnienia związane z rodzicielstwem przysługujące pracownikowi-ojcu

Uprawnienia związane z rodzicielstwem przysługujące pracownikowi-ojcu

Podstawowym uprawnieniem związanym z urodzeniem dziecka jest urlop okolicznościowy przysługujący pracownikowi – ojcu w wymiarze dwóch dni. Do wniosku o urlop okolicznościowy należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka. Oprócz tego, po spełnieniu odpowiednich warunków pracownikowi będzie przysługiwał urlop rodzicielski, wychowawczy oraz 2 dni na opiekę nad dzieckiem.

Łączenie pracy z dodatkowym urlopem

Pracownik-ojciec może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy w danym zakładzie pracy, z tym że wymiar czasu pracy nie może być wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (max. pół etatu). Wniosek o wykonywanie pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Wniosek nie wiąże pracodawcy, który może odmówić, jeżeli nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Urlop rodzicielski

Pracownikowi-ojcu przysługuje również prawo do urlopu rodzicielskiego, jeżeli wcześniej wykorzystywany był urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński w pełnym wymiarze (czyli nie był wykorzystywany w skróconym wymiarze, podział 6 lub 8 tygodni pomiędzy obojgiem rodziców nie stanowi w tym przypadku przeszkody).

Redakcja poleca produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oboje rodzice mogą skorzystać z urlopu jednocześnie, ale wówczas wyniesie on 13 tygodni dla każdego z rodziców. Urlop rodzicielski może być wykorzystywany w 3 częściach bez przerw miedzy poszczególnymi częściami. Rodzice mogą podzielić je miedzy sobą, z tym, że jedna część nie może trwać krócej niż 8 tygodni. Urlop rodzicielski udzielany jest na pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

We wniosku należy określić termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a gdy urlop dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego - należy określić termin zakończenia poprzedniej części urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu.

Urlop wychowawczy

Pracownikowi-ojcu przysługuje również prawo do urlopu wychowawczego, jeżeli jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę co najmniej 6 miesięcy.

Urlop taki przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Z tym, że 35 miesięcy jest zarezerwowanych wyłącznie dla jednego z rodziców, ponieważ 1 miesiąc przysługuje drugiemu.

Jednocześnie rodzicie mogą korzystać z urlopu wychowawczego przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć pisemnie na 2 tygodnie przed rozpoczęciem takiego urlopu.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

Art. 179 (1) i n. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z pozn.zm.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »