| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Obniżenie wymiaru czasu pracy na urlopie wychowawczym (art. 186(7))

Obniżenie wymiaru czasu pracy na urlopie wychowawczym (art. 186(7))

Omawiany przepis nakłada na pracodawcę obowiązek uwzględnienia wniosku uprawnionego pracownika i obniżenie wymiaru czasu jego pracy, nie więcej jednak niż o połowę obowiązującego go wymiaru.

Ustawodawca nakazuje bowiem wprost, aby obniżenie wymiaru czasu pracy nie przekraczało połowy czasu obowiązującego danego pracownika. Oznacza to odniesienie się do indywidualnego czasu pracy pracownika występującego z wnioskiem w trybie przewidzianym omawianym przepisem.

Polecamy: Urlop wychowawczy - poradnik

Uprawniony do urlopu wychowawczego pracownik, zatrudniony w połowie obowiązującego go czasu pracy, może zgłosić wniosek o obniżenie tego wymiaru o połowę, tj. do 1/4.

Okres, w którym pracownik może korzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy i w którym pracodawca jest obowiązany zastosować się do wniosku pracownika w tej mierze, musi odpowiadać okresowi, przez który pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego. Brak prawa do urlopu wychowawczego zwalnia pracodawcę od obowiązku uwzględnienia wniosku. Ustawodawca nie określił wprawdzie wprost, w przeciwieństwie do innych przepisów, że wniosek taki powinien być zgłoszony na piśmie, wydaje się jednak, że ma to być forma pisemna.

Polecamy: serwis Urlopy

Zmniejszenie wymiaru czasu pracy w trybie omawianym będzie skutkować odpowiednim obniżeniem wynagrodzenia.

Na koniec należy wskazać, że aby w ogóle być uprawnionym do zmniejszenia swojego wymiaru czasu pracy trzeba być w ogóle uprawnionym do urlopu wychowawczego. Aby otrzymać urlop wychowawczy, trzeba przepracować minimum 6 miesięcy, przy czym do tego okresu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Maksymalny wymiar takiego urlopu to 3 lata, ale jednocześnie osoba uprawniona nie może z niego skorzystać po ukończeniu przez dziecko 4 lat. Urlop wychowawczy można rozłożyć maksymalnie na cztery części. Pracodawca może odwołać z urlopu pracownika tylko wtedy, jeśli wykorzystuje go niezgodnie z przeznaczeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK