| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Obow. pracodawcy i pracownika > Kiedy pracodawca może zastosować karę pieniężną? (art. 109)

Kiedy pracodawca może zastosować karę pieniężną? (art. 109)

Kodeks pracy zakreślił pewne nieprzekraczalne terminy, po upływie których pracodawca nie może już ukarać pracownika karą porządkową, nawet jeżeli pracownik na to zasługuje.


Kodeks pracy stanowi, że kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Oznacza to, że jeżeli minie 3 miesiące od naruszenia przez pracownika jakiegoś obowiązku pracowniczego, to nawet jeżeli kara powinna zostać nałożona, pracodawca nie może tego zrobić, nawet jeżeli „zmieści” się w dwutygodniowym terminie od dnia dowiedzenia się o przewinieniu.

Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Wynika z tego, że pracodawca nie może ukarać pracownika karą, jeżeli wcześniej nie wysłucha jego wyjaśnień. Jest to na tyle istotne, że Kodeks pracy zawiera jeszcze bardziej szczegółowe przepisy dotyczące tej kwestii.

Zobacz: Jakie kary może nałożyć pracodawca na pracownika? (art. 108)

Mianowicie, jeżeli z powodu nieobecności pracownika w zakładzie nie może on zostać wysłuchany, to bieg dwutygodniowego terminu zostaje zawieszony do czasu jego powrotu do pracy.

Jak wskazano wyżej, zastosowanie kary porządkowej wymaga uprzedniego wysłuchania pracownika. Wymagania tego nie można rozumieć dosłownie, tzn. jako obowiązku odbycia przez pracodawcę stosownej rozmowy z obwinionym. Oznacza to, że pracownik może odnieść się do kwestii naruszenia obowiązku na piśmie, co będzie nawet bardziej wskazane.

Zobacz serwis: Kadry

Podstawa prawna: Art. 109 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK