| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Zatrudnianie młodocianych > Przedłużony obowiązek dokształcania się młodocianego (art.199)

Przedłużony obowiązek dokształcania się młodocianego (art.199)

Jeżeli młodociany nie ukończył przygotowania zawodowego przed osiągnięciem 18 lat, obowiązek dokształcania się, może być przedłużony do czasu ukończenia przygotowania zawodowego.

Pracownik młodociany jest obowiązany dokształcać się do ukończenia 18 lat. W szczególności pracownik młodociany jest obowiązany: do dokształcania się w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum, jeżeli szkoły takiej nie ukończył oraz do dokształcania się w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej lub w formach pozaszkolnych.
Pracownik, któremu przedłużono okres przygotowania zawodowego ma w dalszym ciągu status młodocianego. Uprawnienia dotyczące kontynuowania dokształcania się w celu przygotowania zawodowego, wynikające z umowy o pracę obowiązują do chwili ukończenia nauki.

Zobacz: Zwolnienie pracownika młodocianego na naukę (art.198)

Pracodawca ma obowiązek zwalniać młodocianego pracownika w celu wzięcia przez niego udziału w zajęciach szkoleniowych.

Pracownika, który dokształca się, pracodawca obowiązany jest zwalniać na zajęcia w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych bez względu na to, czy odbywają się one w godzinach pracy. Czas tego zwolnienia wlicza się do czasu pracy młodocianego.

Zobacz serwis: Pracownik - rodzic

Zwolnienie z pracy na czas pobierania nauki lub dokształcania dotyczy również pracownika młodocianego, który ukończył gimnazjum i pobiera naukę w formach pozaszkolnych.

Podstawa prawna: Art. 199 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK