| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Układy zbiorowe pracy > Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy jest jednym ze sposobów jego rozwiązania. Zachowanie jakiej procedury jest konieczne dla zgodnego z prawem wypowiedzenia układu zbiorowego pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Kiedy i w jaki sposób należy o tym poinformować Państwową Inspekcję Pracy? Jakie dokumenty muszą zostać sporządzone i podpisane przez strony? Czy należy podawać powody wypowiadania układu? O tym poniżej.

Ważne!
Przepisy nie wymagają wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie układu.

Informacja o wypowiedzeniu układu podlega zgłoszeniu do rejestru układów. W odniesieniu do układów zakładowych taki rejestr prowadzi właściwy okręgowy inspektor pracy.

Polecamy serwis: Zwolnienia grupowe

Wniosek o wpisanie do rejestru informacji o wypowiedzeniu układu składa się na piśmie. Zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, prowadzenia rejestru układów i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych (Dz. U. Nr 34, poz. 408) w razie, gdy wniosek o wpis informacji dotyczy okoliczności wymagających stwierdzenia w formie pisemnej, do tego wniosku powinien być dołączony odpowiedni dokument. W przypadku wniosku o wpis do rejestru informacji o wypowiedzeniu układu wnioskodawca powinien dołączyć pismo zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu układu, z potwierdzeniem przez drugą stronę układu terminu zapoznania się z jego treścią.

O dokonaniu wpisu informacji o wypowiedzeniu układu do rejestru układów organ rejestrujący powiadamia strony układu. Jeżeli jednak wniosek o wpis informacji o wypowiedzeniu układu nie spełnia wymogów przewidzianych w § 9 ust. 1 i 2 (np. do wniosku nie dołączono pisma o wypowiedzeniu układu, brak potwierdzenia powiadomienia drugiej strony układu o jego wypowiedzeniu) wówczas nie podlega on rozpatrzeniu. Wniosek taki łącznie z dołączonymi dokumentami podlega zwrotowi wraz z pisemnym uzasadnieniem odmowy jego rozpatrzenia.

Zadaj pytanie na: Forum

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Robert Augustyn

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »