| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Wynagrodzenie za czas strajku ostrzegawczego

Wynagrodzenie za czas strajku ostrzegawczego

Strajk ostrzegawczy może zostać zorganizowany wyłącznie w określonych sytuacjach. Czy w przypadku uczestnictwa pracownika w strajku ostrzegawczym przysługuje mu wynagrodzenie za ten czas?

W okresie legalnie zorganizowanego strajku pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Tak wynika z art. 23 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn. zm.). Przepis ten umieszczony został w rozdziale 4 ustawy zatytułowanym „Strajk”. Nie może więc ulegać wątpliwości, że reguluje on kwestie uprawnienia pracownika do wynagrodzenia za czas uczestnictwa w strajku unormowanym w art. 17 – 25 powołanej ustawy.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Powstaje jednakże wątpliwość, czy zasada, że wynagrodzenie nie przysługuje za okres strajku, znajduje zastosowanie do strajku ostrzegawczego, który uregulowany jest w innym rozdziale ustawy (Rozdział 3 „Mediacja i arbitraż”) oraz który jest z góry ograniczony czasowo do wymiaru jednorazowego dwugodzinnego powstrzymywania się od wykonywania pracy. Moim zdaniem powyższą wątpliwość należy rozstrzygnąć na korzyść pracodawcy i stwierdzić, iż także za czas legalnego strajku ostrzegawczego pracownikowi nie przysługuje płaca. Należy bowiem pamiętać, że uczestnictwo w strajku – który polega na powstrzymywaniu się od świadczenia obowiązków (art. 17 ustawy) – jest dla pracownika całkowicie dobrowolne. Co więcej, z przepisów kodeksu pracy wynika, iż wynagrodzenie przysługuje pracownikowi wyłącznie za pracę wykonaną.

Jeśli więc pracownik dobrowolnie decyduje się przerwać świadczenie obowiązków, odstąpić od ich wykonywania, to może to zrobić, a pracodawca nie może wyciągnąć negatywnych konsekwencji (np. zastosować sankcji dyscyplinarnych). Jednakże nie uprawnia to zatrudnionego do otrzymania wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy. Dlatego odpowiadając na pytanie, należy podkreślić, iż za czas uczestnictwa pracownika w legalnym strajku ostrzegawczym wynagrodzenie mu nie przysługuje.

Podstawa prawna: Ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Wynagrodzenie za czas strajku ostrzegawczego/Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za czas strajku ostrzegawczego/Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK