| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Kiedy należy przeprowadzić wybory uzupełniające do rady pracowników

Kiedy należy przeprowadzić wybory uzupełniające do rady pracowników

Przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników muszą powołać radę pracowników. Taka rada funkcjonuje w zakładzie pracy przez 4 lata w składzie, w jakim została wybrana – nawet w sytuacji gdy przedsiębiorca nie zatrudnia już 50 pracowników.

Rada pracowników powinna się składać się z:

  • 3 osób u pracodawcy zatrudniającego od 50 do 250 pracowników,
  • 5 osób, jeżeli pracodawca zatrudnia od 251 do 500 pracowników,
  • 7 osób, gdy zatrudnienie przekracza 500 pracowników.

Mimo spadku zatrudnienia poniżej wskazanych progów zatrudnienia żadna strona stosunku pracy zarówno pracodawca, jak i pracownik nie są uprawnieni ani do skrócenia, ani do wydłużenia kadencji rady. Nie jest też dopuszczalne odwołanie rady podczas trwania jej kadencji.

Ustawa określa kadencję rady pracowników na 4 lata. Okres ten liczy się od dnia jej wyboru (art. 11 ust. 1 ustawy).

Przykład

Pracodawca Y traci kontrahenta, na skutek tego ma mniej zamówień i musi przeprowadzić zwolnienia grupowe. To spowoduje zmniejszenie liczby pracowników z 260 do 200 osób. Taka zmiana zatrudnienia nie ma wpływu na liczbę członków rady pracowników. Podobnie jest w sytuacji, gdy podczas kadencji rady następuje zwiększenie się liczby pracowników, np. z 250 do 260.

Brak wyborów uzupełniających

Pracodawca, prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający nawet przejściowo co najmniej 50 pracowników, ma obowiązek umożliwić funkcjonowanie radzie. W tym celu ustawa określiła procedurę jej wyboru, kadencję oraz przesłanki przeprowadzenia wyborów uzupełniających. Skład rady jest ustalany przy jej wyborze i jest niezmienny przez całą kadencję rady, w związku z czym zmiana liczby osób zatrudnionych nie prowadzi do organizacji wyborów uzupełniających.

Prezentowane tu stanowisko podzielają przedstawiciele doktryny. W tym miejscu należy przytoczyć pogląd Katarzyny Balsam, która wskazuje, że „zmiana stanu zatrudnienia w trakcie kadencji rady pracowników nie powinna mieć wpływu na jej skład. [...] Albowiem w przypadku funkcjonowania rady pracowników w niezmienionym składzie, niezależnie od obniżania się czy zwiększania liczebności załogi, pracodawcy o zmiennym poziomie zatrudnienia nie będą narażeni na koszty związane z przeprowadzaniem w krótkim czasie wyborów uzupełniających do rady”. Pogląd ten zasługuje na aprobatę, gdyż ma uzasadnienie ekonomiczne.

Argumentem za tym poglądem jest również brzmienie art. 12 ust. 1 ustawy. Przepis wyczerpująco określa przesłanki, które warunkują przeprowadzenie wyborów uzupełniających.

Przesłanki te są następujące:

  • rozwiązanie stosunku pracy członka rady,
  • wygaśnięcie stosunku pracy członka rady,
  • zrzeczenie się funkcji członka rady przez osobę wybraną w jej skład,
  • wniosek w sprawie ustania członkostwa członka rady pracowników podpisany przez nie mniej niż 50% pracowników zatrudnionych u pracodawcy co najmniej przez 6 miesięcy.

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje wraz ze śmiercią pracownika wybranego w skład rady. Przeprowadzenie wyborów uzupełniających jest w takim wypadku koniecznością i ma miejsce w trybie przewidzianym ustawą. Rada pracowników musi funkcjonować przez całą swoją kadencję w takim składzie liczbowym, w jakim została wybrana.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 2, art. 7 ust. 1 i 5, art. 11 ust. 1–3 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.).

Piśmiennictwo:

  • Katarzyna Balsam, „Studia z zakresu prawa pracy i polityki społecznej” 2008/1/127 „Nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji”, teza nr 2.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK