| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Kiedy należy przeprowadzić wybory uzupełniające do rady pracowników

Kiedy należy przeprowadzić wybory uzupełniające do rady pracowników

Przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników muszą powołać radę pracowników. Taka rada funkcjonuje w zakładzie pracy przez 4 lata w składzie, w jakim została wybrana – nawet w sytuacji gdy przedsiębiorca nie zatrudnia już 50 pracowników.

Rada pracowników powinna się składać się z:

  • 3 osób u pracodawcy zatrudniającego od 50 do 250 pracowników,
  • 5 osób, jeżeli pracodawca zatrudnia od 251 do 500 pracowników,
  • 7 osób, gdy zatrudnienie przekracza 500 pracowników.

Mimo spadku zatrudnienia poniżej wskazanych progów zatrudnienia żadna strona stosunku pracy zarówno pracodawca, jak i pracownik nie są uprawnieni ani do skrócenia, ani do wydłużenia kadencji rady. Nie jest też dopuszczalne odwołanie rady podczas trwania jej kadencji.

Ustawa określa kadencję rady pracowników na 4 lata. Okres ten liczy się od dnia jej wyboru (art. 11 ust. 1 ustawy).

Przykład

Pracodawca Y traci kontrahenta, na skutek tego ma mniej zamówień i musi przeprowadzić zwolnienia grupowe. To spowoduje zmniejszenie liczby pracowników z 260 do 200 osób. Taka zmiana zatrudnienia nie ma wpływu na liczbę członków rady pracowników. Podobnie jest w sytuacji, gdy podczas kadencji rady następuje zwiększenie się liczby pracowników, np. z 250 do 260.

Brak wyborów uzupełniających

Pracodawca, prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający nawet przejściowo co najmniej 50 pracowników, ma obowiązek umożliwić funkcjonowanie radzie. W tym celu ustawa określiła procedurę jej wyboru, kadencję oraz przesłanki przeprowadzenia wyborów uzupełniających. Skład rady jest ustalany przy jej wyborze i jest niezmienny przez całą kadencję rady, w związku z czym zmiana liczby osób zatrudnionych nie prowadzi do organizacji wyborów uzupełniających.

Prezentowane tu stanowisko podzielają przedstawiciele doktryny. W tym miejscu należy przytoczyć pogląd Katarzyny Balsam, która wskazuje, że „zmiana stanu zatrudnienia w trakcie kadencji rady pracowników nie powinna mieć wpływu na jej skład. [...] Albowiem w przypadku funkcjonowania rady pracowników w niezmienionym składzie, niezależnie od obniżania się czy zwiększania liczebności załogi, pracodawcy o zmiennym poziomie zatrudnienia nie będą narażeni na koszty związane z przeprowadzaniem w krótkim czasie wyborów uzupełniających do rady”. Pogląd ten zasługuje na aprobatę, gdyż ma uzasadnienie ekonomiczne.

Argumentem za tym poglądem jest również brzmienie art. 12 ust. 1 ustawy. Przepis wyczerpująco określa przesłanki, które warunkują przeprowadzenie wyborów uzupełniających.

Przesłanki te są następujące:

  • rozwiązanie stosunku pracy członka rady,
  • wygaśnięcie stosunku pracy członka rady,
  • zrzeczenie się funkcji członka rady przez osobę wybraną w jej skład,
  • wniosek w sprawie ustania członkostwa członka rady pracowników podpisany przez nie mniej niż 50% pracowników zatrudnionych u pracodawcy co najmniej przez 6 miesięcy.

Wygaśnięcie stosunku pracy następuje wraz ze śmiercią pracownika wybranego w skład rady. Przeprowadzenie wyborów uzupełniających jest w takim wypadku koniecznością i ma miejsce w trybie przewidzianym ustawą. Rada pracowników musi funkcjonować przez całą swoją kadencję w takim składzie liczbowym, w jakim została wybrana.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 2, art. 7 ust. 1 i 5, art. 11 ust. 1–3 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.).

Piśmiennictwo:

  • Katarzyna Balsam, „Studia z zakresu prawa pracy i polityki społecznej” 2008/1/127 „Nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji”, teza nr 2.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK