| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Przestój w pracy a wynagrodzenie

Przestój w pracy a wynagrodzenie

Przestój w pracy polega na przerwie w pracy, w produkcji itp., wynikającą np. z powodu awarii maszyn lub złej organizacji pracy. Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny prze­rwy w wykonywaniu pracy.

Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny prze­rwy w wykonywaniu pracy. Jeżeli przestój nastąpi z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, pracownikom przysługuje wynagrodzenie w wysokości:

  • osobistego zaszeregowania, które może być określone stawką godzinową lub miesięczną, lub
  • 60% wynagrodzenia, gdy pracownik jest wyna­gradzany według innych zasad (np. otrzymu­je wynagrodzenie akordowe, prowizyjne itp.).

Bez względu na przyjęty sposób wynagradzania pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia niż­szego niż minimalne.

Za czas zawinionego przez pracownika przesto­ju pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Podczas przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę. Należy mu się wtedy wynagrodzenie w wysokości przewidzianej dla tej pracy. Nie może być ono jednak niższe niż wyna­grodzenie, które przysługuje pracownikowi za czas przestoju.

Redakcja poleca: Prawo Pracy i ZUS

W razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, pracownikowi, który wykonuje pracę uzależnioną od tych warunków, wynagro­dzenie będzie przysługiwało tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy (np. układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania) będą przewidywa­ły wynagrodzenie.

W tym przypadku na czas przestoju pracowniko­wi można również powierzyć wykonywanie pracy innego rodzaju. Wówczas należy wypłacić mu wynagrodzenie, które przysługuje za wykonaną pracę.

Wynagrodzenie za czas gotowości do wykony­wania pracy nie jest ograniczone czasowo ani nie może być pomniejszone o kwoty, jakie pra­cownik w tym okresie zarobił u innego praco­dawcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK