| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Przestój w pracy a wynagrodzenie

Przestój w pracy a wynagrodzenie

Przestój w pracy polega na przerwie w pracy, w produkcji itp., wynikającą np. z powodu awarii maszyn lub złej organizacji pracy. Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny prze­rwy w wykonywaniu pracy.

Wynagrodzenie pracownika za przestój zależy od tego, po czyjej stronie będą leżały przyczyny prze­rwy w wykonywaniu pracy. Jeżeli przestój nastąpi z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, pracownikom przysługuje wynagrodzenie w wysokości:

  • osobistego zaszeregowania, które może być określone stawką godzinową lub miesięczną, lub
  • 60% wynagrodzenia, gdy pracownik jest wyna­gradzany według innych zasad (np. otrzymu­je wynagrodzenie akordowe, prowizyjne itp.).

Bez względu na przyjęty sposób wynagradzania pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia niż­szego niż minimalne.

Za czas zawinionego przez pracownika przesto­ju pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Podczas przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę. Należy mu się wtedy wynagrodzenie w wysokości przewidzianej dla tej pracy. Nie może być ono jednak niższe niż wyna­grodzenie, które przysługuje pracownikowi za czas przestoju.

Redakcja poleca: Prawo Pracy i ZUS

W razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi, pracownikowi, który wykonuje pracę uzależnioną od tych warunków, wynagro­dzenie będzie przysługiwało tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy (np. układy zbiorowe pracy lub regulaminy wynagradzania) będą przewidywa­ły wynagrodzenie.

W tym przypadku na czas przestoju pracowniko­wi można również powierzyć wykonywanie pracy innego rodzaju. Wówczas należy wypłacić mu wynagrodzenie, które przysługuje za wykonaną pracę.

Wynagrodzenie za czas gotowości do wykony­wania pracy nie jest ograniczone czasowo ani nie może być pomniejszone o kwoty, jakie pra­cownik w tym okresie zarobił u innego praco­dawcy.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK