| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Premia a wynagrodzenie urlopowe pracownika organizacji

Premia a wynagrodzenie urlopowe pracownika organizacji

Jaki wpływ ma premia na wynagrodzenie urlopowe pracownika organizacji? Pracownik fundacji otrzymuje wynagrodzenie składające się z pensji zasadniczej, premii zależnej od wyników pracy wynagrodzenia zasadniczego i premii kwartalnej. Jak wliczyć do wynagrodzenia urlopowego premie pracownika?

Ustalając, czy premia powinna być wliczana do wynagrodzenia urlopowego pracownika, analizujemy przede wszystkim, czy będzie ona przysługiwać pracownikowi, czy ma charakter składnika wynagrodzenia oraz czy ma charakter periodyczny. Świadczenia o charakterze nieperiodycznym nie są bowiem brane pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

Zobacz również: Ekwiwalent za urlop - zasady ustalania i wypłacania

Jeśli otrzymane przez pracownika premie miały charakter uznaniowy – czyli były przyznawane przez pracodawcę na podstawie indywidualnych decyzji – nie będą uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym. Jeśli natomiast premie mają charakter regulaminowy (choćby były wypłacane w nierównomiernych okresach) – należy uwzględnić je w wynagrodzeniu urlopowym, ponieważ są świadczeniami periodycznymi. Premie wypłacane pracownikom co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości są świadczeniami periodycznymi, do których nie mają zastosowania wyłączenia dotyczące jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie.

Chodzi bowiem o to, aby wypłata premii miała regularny charakter, czyli, że składniki te są wypłacane pracownikom w równych odstępach czasu albo co pewien czas (okres).

Z ORZECZNICTWA

Premia wypłacana co pewien czas za okresy zróżnicowane co do ich długości, jest świadczeniem periodycznym, do którego nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane w § 6 pkt 1 rozporządzenia urlopowego.

Wyrok SN z 22 września 2000 r. (sygn. akt I PKN 33/00).

Wynagrodzenie urlopowe oblicza się, wykorzystując tzw. podstawę wymiaru, czyli np.:

  • wynagrodzenie pracownika w stałej stawce miesięcznej z miesiąca wykorzystywania urlopu (stawka miesięcznego wynagrodzenia pracownika nie zmienia się w związku z wykorzystaniem w danym miesiącu urlopu wypoczynkowego),
  • wynagrodzenie w średniej wysokości ustalone na podstawie zmiennych składników wynagrodzenia (np. premii) z trzech lub dwunastu miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego (§ 7–8 rozporządzenia urlopowego).

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1700 zł. Zakładamy, że premie zależne od wyników pracy są premiami regulaminowymi, czyli dokładne zasady ich przyznawania i wypłaty zostały określone w regulaminie wynagradzania czy premiowania.

Podstawa wymiaru wynikająca ze zmiennych składników wynagrodzenia zostanie ustalona z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystania urlopu – czyli z kwietnia, marca i lutego. Podstawa wymiaru ze zmiennych składników wynosi:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK