| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Imprezy integracyjne a przychód pracownika – orzecznictwo

Imprezy integracyjne a przychód pracownika – orzecznictwo

Imprezy integracyjne (imprezy firmowe) wiążą się zwykle z zapewnieniem przez pracodawcę napojów i poczęstunku. Czy ich wartość stanowi przychód pracownika? Poznaj stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Stanowisko Ministra Finansów

Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 19 lipca 2010r. nie podzielił zdania spółki. Stwierdzono, że przychód ze stosunku pracy obejmuje również wartość nieodpłatnych świadczeń określany na podstawie art. 11 ust. 2 –ust. 2b u.p.d.o.f. Co więcej, zauważono, że opis stanu faktycznego wskazuje na możliwość zindywidualizowania otrzymanych przez pracowników świadczeń z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej. Istnieje więc możliwość wyliczenia wartości świadczeń przypadających na każdego pracownika.

Zobacz: Pracownik nie płaci PIT, jeżeli nie był na imprezie integracyjnej

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

W związku z interpretacją ministra Finansów spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Zarzuciła naruszenie art. 11 i art. 12 u.p.d.o.f. oraz art. 120 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa poprzez wskazanie metody obliczenia przychodu, która nie wynika z przepisów prawa podatkowego. Skarga zawierała również zarzut naruszenia art.14e i art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej poprzez nieodniesienie się do powoływanych przez stronę wyroków sądów administracyjnych. Minister Finansów podtrzymał jednak swoje dotychczasowe stanowisko.

Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

WSA uchylił zaskarżoną interpretację. Uznał, że w przypadku nieodpłatnych świadczeń opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania. Przychód pracownika jest wówczas, gdy skorzysta on z postawionych do jego dyspozycji świadczeń oraz gdy można ustalić wartość tego świadczenia według metod określonych w u.p.d.o.f. Jeśli wysokość ponoszonych wydatków nie może być przypisana do konkretnego pracownika bez względu na to, czy skorzystał on z poczęstunku - brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych w związku z organizacją przez pracodawcę imprez integracyjnych.

Zobacz: Czy firmowe spotkania integracyjne stanowią przychód pracowników

Skarga kasacyjna

W związku z powyższym wyrokiem Minister Finansów wniósł skargę kasacyjną. Na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zarzucił naruszenie prawa materialnego w wyniku jego błędnej wykładni tj. art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. oraz art. 12 tej ustawy poprzez uznanie, że udział pracowników w określonych formach integracji, organizowanych przez pracodawcę, powstaje dla nich przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w jakim będzie możliwe określenie wartości nieodpłatnie otrzymanego świadczenia. Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe przypisanie konkretnemu pracownikowi wartości nieodpłatnie otrzymanego świadczenia po stronie pracownika nie powstanie obowiązek podatkowy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »