| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?

Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?

Planujemy nawiązać z pracownikami kolejne umowy o pracę na nowych warunkach.  Zamierzamy ustalić wysokość wynagrodzenia w kwocie do wypłaty, czyli tzw. netto. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Takie postępowanie będzie nieprawidłowe. W umowie o pracę powinni Państwo wskazać zarówno kwotę do wypłaty, jak i wszystkie potrącenia publicznoprawne, które dopiero łącznie stanowią wynagrodzenie przysługujące pracownikowi.

UZASADNIENIE

W treści umowy o pracę, obok takich danych, jak rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania, powinna znaleźć się informacja o wysokości przysługującego pracownikowi wynagrodzenia. Kodeks pracy wskazuje na obowiązek określenia w umowie o pracę wynagrodzenia za pracę odpowiadającego rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, przy czym wprost nie definiuje jego wartości (art. 29 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). W prawie pracy nie funkcjonują pojęcia „netto” i „brutto”. Prawidłowe jest więc założenie, że ustawodawca wskazując wynagrodzenie ze stosunku pracy miał na myśli wynagrodzenie zawierające kwotę do wypłaty i należne obciążenia na rzecz budżetu państwa.

Na ten temat wypowiadał się Sąd Najwyższy m.in. w uzasadnieniu do uchwały z 20 września 1990 r. (III PZP 14/90, OSNCP 1991/2-3/29), w której stwierdził, że pracodawca, spełniając rolę płatnika podatku, nie przestaje być stroną stosunku pracy, gdyż dokonuje jego pobrania (obliczenia) z wynagrodzenia za pracę, które stanowi jeden z zasadniczych elementów treści tego stosunku.

Podobny pogląd Sąd Najwyższy wyraził w uzasadnieniu do wyroku z 22 kwietnia 1998 r. (I PKN 55/98, OSNAPiUS 1999/8/278), stwierdzając, że wynagrodzenie za pracę to określone w umowie o pracę wynagrodzenie brutto, a z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika jedynie obowiązek pobierania od tego wynagrodzenia zaliczki na poczet podatku dochodowego.

Powyższe potwierdza też uzasadnienie do uchwały z 7 sierpnia 2001 r. (III ZP 13/01, OSNAPiUS 2002/2/35) i z 19 września 2002 r. (III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214), w której Sąd Najwyższy stwierdził, że wynagrodzenie za pracę, jako niezbędny element stosunku pracy (art. 22 § 1 Kodeksu pracy), jest pojęciem określonym przepisami prawa pracy i że z przepisów tych bez wątpienia wynika, że należne pracownikowi wynagrodzenie obejmuje również tę część, którą pracodawca może (ma obowiązek) odliczyć.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK