| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia

Potrącenie świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia

Świadczenia alimentacyjne mogą być potrącone z wynagrodzenia bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Pracodawca ma prawo dokonania ich na wniosek wierzyciela po przedstawieniu mu tytułu wykonawczego.

Zobacz także: Odszkodowanie należne pracownikowi nie podlega ochronie przed potrąceniami

Pracodawca nie będzie mógł dokonać potrąceń, jeśli wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej. Co więcej, Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z dnia 21 maja 1981 r. (V PZP 4/81) uznał, że w drodze przewidzianej w art. 88 Kodeksu pracy grzywny oraz kary porządkowe orzeczone w postępowaniu karnym nie mogą być realizowane.

Pracodawca dokonuje potrąceń jedynie na wniosek wierzyciela po przedstawieniu przez niego tytułu wykonawczego (wyrok sądu czy ugoda opatrzona w klauzulę wykonalności). Nie ma więc konieczności wszczynania postępowania komorniczego i ponoszenia związanych z tym kosztów.

Zobacz także: Forum Kadry - ZUS i Płace

W przypadku zastosowania trybu z art. 88 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracownika o zajęciu wynagrodzenia w formie pisemnej. Musi wskazać wierzyciela, tytuł wykonawczy oraz wysokość dochodzonej kwoty. Następnie przekazuje potrącone wynagrodzenie wierzycielowi. Na pracodawcy ciąży odpowiedzialność za prawidłowe dokonanie wspomnianych czynności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK