| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Za czas pobytu w sanatorium przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. W jaki sposób obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium?

Za czas pobytu w sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby, ma prawo do zasiłku chorobowego przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 182 dni. Jeżeli choroba jest spowodowana gruźlicą (kod D w ZUS ZLA) albo przypada na okres ciąży (kod B w ZUS ZLA), wówczas zasiłek przysługuje do 270 dni (art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa). W celu szybszego przywrócenia ubezpieczonym zdolności do pracy, dla osób, które są zagrożone trwałą lub długotrwałą niesprawnością spowodowaną urazami lub chorobami, ZUS realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Aby osoba została objęta programem rehabilitacyjnym, koniecznie musi rokować odzyskanie zdolności do pracy po zastosowaniu odpowiedniej procedury diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnej i psychologicznej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł: Jak obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Artykuł opisuje w jaki sposób obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »