| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej w kwocie 520 zł będzie przysługiwał osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa z dniem 1 lipca 2013 r. Nowe przepisy weszły w życie 15 maja 2014 r.

W dniu 15 maja 2014  r. w życie weszła ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Jej przepisy określają, na jakich warunkach możliwe jest nabycie uprawnienia do otrzymywania zasiłku dla opiekunów, a także zasady, zgodnie z którymi będą one ustalane i wypłacane. Jest to nowy rodzaj świadczenia – przysługiwać będzie osobom, które w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r. utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie uznanego za niekonstytucyjny art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Przesłanką otrzymania uprawnienia do pobierania zasiłku dla opiekunów jest konieczność, aby osoba taka spełniała kryteria do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego obowiązujące pod koniec 2012 r.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Ile wynosi kwota zasiłku dla opiekunów?

Kwota, w jakiej wypłacany będzie zasiłek dla opiekunów, jest stała i wynosi 520 zł miesięcznie, niezależnie od wysokości dochodów w rodzinie. Uprawnionym przysługiwać będą ponadto odsetki za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy, w którym nie otrzymywały należnego im świadczenia pielęgnacyjnego.

Okres, za jaki uprawnionemu przysługiwać będzie zasiłek dla opiekuna, obejmuje zarówno:

  • okres od dnia 1 lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r.,
  • okres od 15 maja 2014 r. do momentu, w którym uprawniony przestanie spełniać warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Jak uzyskać zasiłek dla opiekunów?

W celu uzyskania prawa do pobierania zasiłku dla opiekunów konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie nowej ustawy. Jej przepisy przewidują obowiązek poinformowania o tym uprawnionych osób przez odpowiednie organy w terminie 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Szacuje się, że wprowadzenie w życie postanowień ustawy z 15 maja 2014 r. kosztować będzie budżet państwa ok. 1 mld 372 mln zł. Kwota ta zawiera koszty zwrotu niewypłacanych świadczeń pielęgnacyjnych, jak również ich dalszą wypłatę.

Przepisy omawianej ustawy uprawniają do pobierania specjalnego zasiłku opiekuńczego osoby, które do końca 2012 r. pobierały świadczenie pielęgnacyjne, a później nie zostało im przyznane uprawnienie do otrzymywania specjalnego zasiłku opiekuńczego z uwagi na fakt, iż z końcem 2012 r. wygasły czasowe orzeczenia o niepełnosprawności.

Dodatkowo od przyszłego roku o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły ubiegać się również te osoby, które w ogóle nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Do tej pory możliwość ubiegania się o niego przysługiwała jedynie osobom, które w celu sprawowania takiej opieki zrezygnowały z podjętego wcześniej zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Nowością będzie także uprawnienie do ubiegania się o zasiłek dla opiekunów, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie pielęgnacyjne przez rolników, ich małżonków lub domowników.

Polecamy również: Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK