| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę za obniżonym wynagrodzeniem, w okresie rehabilitacji zawodowej prowadzonej w zakładowych i międzyzakładowych ośrodkach rehabilitacji zawodowej lub w zakładach pracy na wyodrębnionych stanowiskach pracy, dostosowanych do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

Zasiłek wyrównawczy przysługuje na okres rehabilitacji zawodowej, nie dłuższy jednak niż 24 miesiące. Prawo do zasiłku ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, jeżeli ze względu na stan zdrowia ubezpieczonego, dalsza rehabilitacja zawodowa jest niecelowa, jeżeli czasowa niezdolność do pracy w okresie rehabilitacji zawodowej trwała nieprzerwanie jeden miesiąc oraz jeżeli pracownik swym postępowaniem uniemożliwia lub utrudnia dalsze prowadzenie rehabilitacji.

Zobacz także: Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi, który jest uprawniony do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje również ubezpieczonym pracownikom, uprawnionym do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pracownikowi przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej nie została podyktowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, zasiłek wyrównawczy przysługuje z ubezpieczenia chorobowego. Za wypadek przy pracy uznaje się zaś zdarzenie nagłe, losowe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje w przypadku, gdy:

  • wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
  • ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku,
  • ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK